fbpx

Švédskeho premiéra znepokojujú veľmi vážne správy. K členom gangu sa dostávajú tajné informácie

Reklama
Na snímke švédsky predseda vlády, Ulf Kristersson. Zdroj: Government.se.

Švédsky premiér Ulf Kristersson  v pondelok priznal, že ho znepokojujú „veľmi vážne“ správy o tom, že policajti prezrádzali informácie členom gangu, s ktorými boli zapletení. Švédsko sa posledné roky snaží ovládnuť prudký nárast násilia, keďže zločinecké gangy bojujú o kontrolu nad drogovými trhmi, informuje The sun.

Vo Švédsku je situácia so zločincami veľmi vážna, každý týždeň hlásia bombové útoky a streľby. Komentáre premiéra nasledovali po správe novín Dagens Nyheter (DN), ktoré tvrdili, že našli viacero prípadov policajných zamestnancov, ktorí prezrádzali zločincom citlivé informácie o prebiehajúcich vyšetrovaniach.

V niektorých prípadoch boli zamestnanci polície údajne v intímnych vzťahoch s členmi gangu, ktorým prezradili informácie. Podľa médii v štyroch prípadoch zaznamenali úniky, ktoré zahŕňali informácie o nepriateľoch gangu a tie predchádzali útokom a vraždám.

Najmenej 30 zamestnancov bolo z rôznych dôvodov považovaných za „bezpečnostné riziká“. Rozhodli sa buď odísť dobrovoľne a dali výpoveď, alebo boli donútení skončiť.

Môžu obyvatelia stále dôverovať polícii?

V niekoľkých prípadoch zločinci začali „sexuálne vzťahy so strategicky vybranými policajtmi“. Kristersson v povedal, že ide o „veľmi znepokojujúce informácie“.

Aktuálne existuje mnoho rizík a jedným z nich je, že dôvera v políciu klesá. Šéf vlády povedal, že občania získajú predstavu, že na infiltráciu orgánov činných v trestnom konaní sa používajú metódy podobné mafii, píše The Local.se. V tom prípade už je dôvera v políciu silne ohrozená.

„Je to veľmi vážne a musíme to riešiť,“ pokračoval. Kristersson povedal, že čisto na základe pôvodnej správy nemôže povedať, či to predstavuje hrozbu pre národnú bezpečnosť alebo nie.

Ale už len podozrenie na tento typ prepojenia je škodlivé,“ povedal tlačovej agentúre.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie