fbpx

Ako sa vyhnúť dehydratácii? Na toto netreba zabúdať

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: pixabay)

V prípade väčšiny dospelých tvorí voda 60-70 % telesnej hmotnosti. Voda je životne dôležitá pre správne fungovanie prakticky všetkých buniek, tkanív a orgánov v tele.

Takisto je potrebná aj na správne trávenie a dopravenie živín do našich buniek a pomáha tiež pri regulácii telesnej teploty, píše portál zdravie.sk. Voda tiež pôsobí ako akýsi „tlmič“ pre mozog a miechu a je aj mazivom pre kĺby, orgány a tkanivá. Adekvátny príjem vody nám môže dokonca pomôcť pri regulácii hmotnosti.

Vek, hmotnosť, pohlavie, úroveň fyzickej aktivity ako aj vonkajšia klíma vám pomôžu určiť, koľko vody by ste mali prijať. Spravidla sa odporúča vypiť okolo 2 litrov tekutín denne. Približne 70-80 % z prijatých tekutín by malo pochádzať z nápojov: najmenej polovica z nich by mala pochádzať z vody, o dosť menej z tekutín ako čaj, káva, mlieko a iné nápoje. Zvyšných 20-30 % by malo pochádzať z potravín bohatých na vodu, ako sú ovocie a zelenina.

Mnoho ľudí si kladie otázku, či sa konzumácia kofeínových nápojov, ako je káva a čaj, ráta do pitného režimu. Dobrou správou je, že mierne množstvo kofeínu vás neochudobňuje o vodu vo vašom tele. Avšak v tomto prípade je dôležite odsledovať si kalórie prijaté v kávových nápojoch, pretože väčšie množstvá smotany a cukru dokážu spraviť veľkú šarapatu,“ približuje Susan Bowermanová, riaditeľka pre vzdelávanie v oblasti výživy.

Ak nie sme dostatočne hydratovaní, naše telo bije na poplach takými prejavmi ako smäd a sucho v ústach. Medzi príznaky nedostatočného príjmu tekutín patria tmavý moč, zápcha, zápach z úst, únava svalov či bolesti hlavy. Kým sa však náš smädný mechanizmus spustí, je už vaše telo dehydratované, preto je dôležité, aby sme počas dňa svedomite dbali na dostatočný príjem tekutín.

Medzi tipmi na správnu hydratáciu je začať svoj deň veľkým pohárom vody, a to ešte pred svojou rannou kávou alebo čajom – vytvoríme si vďaka tomu zdravý zvyk, ktorý vám vydrží po celý život. Preskúmaj tiež svoje pracovné návyky. Ak máš sklon tráviť veľa času za stolom, predtým, než sa pustíš do práce, postav si na stôl džbán s vodou.

Bude ti pripomínať, že treba piť a zároveň budeš motivovaní usrkávať si z vody počas dňa, vďaka čomu splníš svoj cieľ príjmu tekutín. Ak pracuješ v externých podmienkach, uisti sa, že máš pohodlný prístup k vode (alebo ju maj so sebou). Nastav si na smartfóne časovač alebo použite aplikáciu, ktorá vám bude pripomínať, že sa máš napiť.

Osviež svoj pitný režim. Pridaj do vody citrusy, bylinky, ovocie alebo šťavu, aby si zlepšil chuť vášho nápoja; vyberaj si radšej bublinkové a nesladené nápoje alebo si daj čaj s citrónom.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie