fbpx

Vulgarizmy rozhnevali vládnych politikov. Dištancujte sa, vyzvali médiá

Reklama
Na snímke zľava vedúci Úradu vlády SR Juraj Gedra a vicepremiér a minister obrany SR Robert Kaliňák (Smer-SD) počas tlačovej konferencie po 38. rokovaní vlády SR v Bratislave 12. júna 2024. Zdroj: FOTO TASR/Jaroslav Novák

Médiá kritické voči vláde odmietli uznať svoj podiel na spoločenskej atmosfére na Slovensku pred atentátom na premiéra Roberta Fica, povedal na nedeľnej tlačovej konferencii Robert Kaliňák a vedúci Úradu vlády Juraj Gedra. Obaja kritizovali podľa nich prehnanú a neslušnú kritiku, ktorú uverejnili denníky SME a N. Šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný sa ospravedlnil za hanlivý výraz použitý v jednej z relácií.

Označili ich za „debilov“

Na tlačovej konferencii zvolanej v nedeľu ráno Kaliňák, Gedra a ďalší predstavitelia vládnej strany Smer – SD upozornili na názorový článok v denníku SME, ktorý kritizoval novú vládnu kampaň „Rešpektujme iný názor“ a reláciu Denníka N, v ktorej hostia označili niektorých vládnych politikov za „debilov“.

Gedra aj Kaliňák vyzvali vedenie oboch denníkov, aby sa ospravedlnilo, a ostatných slovenských novinárov, aby sa od uvedených výstupov dištancovali. „Po takýchto slovných vyjadreniach zvyčajne nasleduje hádka. My sme však politici a máme ísť príkladom,“ povedal Gedra na adresu relácie Denníka N.

Šéfredaktor Denníka N Kostolný sa po tlačovej konferencii ospravedlnil za hanlivé vyjadrenia. Dodal, že relácia, v ktorej došlo k urážke vládnych politikov, je satirická, a preto má menej obmedzení ako spravodajstvo. „Budem rád, ak sa politici budú môcť ospravedlniť aj za urážky na adresu novinárov a tiež politických oponentov,“ povedal Kostolný.

Podľa Gedru sa vláda snaží zlepšiť atmosféru v slovenskej spoločnosti, napríklad prostredníctvom spomínanej kampane za toleranciu iných názorov. Vyzval médiá a niektorých známych slovenských novinárov, ktorých označil za „bratislavskú kaviareň“ a „elitárov“, aby si uvedomili, že aj oni nesú spoluzodpovednosť za stav slovenskej spoločnosti.

Kritizovaným médiám Kaliňák vyčítal údajný dvojaký meter a „neschopnosť pozrieť sa do zrkadla“. Podľa neho sa vláda snaží nastaviť novú kultúru komunikácie. Predstavitelia vlády uviedli, že médiá sa nedokázali vyrovnať s výsledkami volieb a súčasnou vládou pod vedením Smeru-SD.

Slovenský premiér Fico bol postrelený v polovici mája, keď vyšiel medzi občanov po zasadnutí vlády v Handlovej. Po dvoch týždňoch liečenia v nemocnici v Banskej Bystrici ho previezli do jeho bytu v Bratislave. Predstavitelia slovenskej vlády opakovane tvrdili, že strelec konal pod vplyvom opozičnej rétoriky a médií kritických voči premiérovi a jeho vláde.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie