fbpx

Danko odstupuje z boja o prezidentský palác, podporil Harabina

Reklama
Na snímke podpredseda Národnej rady (NR) SR a predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko sa usmieva poèas tlaèovej konferencie k oznámeniu svojej kandidatúry na prezidenta SR v Bratislave v pondelok 29. januára 2024. Zdroj: TASR - Jakub Kotian

Predseda SNS Andrej Danko odstupuje z boja o prezidentský palác. Oznámil to v pondelok na pôde Slovenskej národnej rady. Svoj krok vysvetlil vývojom preferencií a snahou netrieštiť národno-konzervatívne sily. Zároveň podporil vo voľbách Štefana Harabina, a svojich podporovateľov žiada, aby svoje hlasy dali jemu.

Danko vysvetlil, že nechce, aby sa národné sily trieštili. S Harabin uzavreli džentlmenskú dohodu ešte v januári. Poznám ho ako principiálneho človeka a viem, že tak, ako ja zastávam isté názory, ich zastáva aj on,“ uviedol Danko.

„Už v januári sme sa džentlemensky dohodli, že jeden druhého podporíme podľa toho, kto bude v predvolebných preferenciách úspešnejší,“ uviedol na brífingu líder národniarov a podpredseda Národnej rady SR. Zároveň deklaroval, že má mandát od strany, aby Harabina podporil a požiadal o to aj voličov SNS. Danko verí, že Harabin môže postúpiť do druhého kola.

Na otázku, či nie je zvláštne, že podporuje Harabina a nie Petra Pellegriniho, odpovedal, že predseda parlamentu a líder Hlasu nemal záujem o podporu SNS.

Bývalý minister spravodlivosti sa poďakoval za podporu, zároveň ocenil úsilie Andreja Danka zjednocovať národno-vlastenecké sily. „Som za to, aby sme takéto spájanie uskutočnili aj voľbami do Európskeho parlamentu,“ uviedol. Deklaroval zároveň, že do volieb ide s jasným cieľom – vyhrať ich.

Označil sa za mierového prezidentského kandidáta a avizoval jasne vyhranený postoj smerom k vojne na Ukrajine a geopolitickej budúcnosti Slovenska v prípade svojho zvolenia. „Ak vyhrám prezidentské voľby, žiadny slovenský vojak nepôjde na Ukrajinu, ani jeden náboj, ani jeden cent nepôjde na Ukrajinu. Na Slovensko nepríde ani jeden migrant a ani jeden cudzí vojak na Slovensku nebude,“ dodal.

„Budem presadzovať, aby Slovensko získalo status neutrality,“ dodal. Možné odstúpenie Danka z prezidentských volieb v prípade, „ak trendy v predvolebných preferenciách nebudú dobré“, avizovala strana SNS už pred časom.

V posledných prieskumoch Danko za Harabinom výrazne zaostával.

Prvé kolo prezidentských volieb sa uskutoční už najbližšiu sobotu, prípadné druhé kolo následne dva týždne po prvom kole, 6. apríla. V prieskumoch sa Štefan Harabin už dlhodobo objavuje na treťom mieste za favoritmi volieb Petrom Pellegrinim a Ivanom Korčokom. Andrej Danko oproti tomu má v posledných prieskumoch okolo 3 percent.

Oprávnení voliči si tak môžu vybrať z desiatich kandidátov na prezidenta SR. Sú nimi Patrik Dubovský, Krisztián Forró, Štefan Harabin, Ivan Korčok, Marian Kotleba, Ján Kubiš, Igor Matovič, Milan Náhlik, Peter Pellegrini a Róbert Švec.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie