fbpx

Pred voľbami si treba skontrolovať platnosť preukazu, ministerstvo vnútra zriadilo infolinku

Reklama
Na snímke volič vhadzuje obálku do volebnej schránky. Zdroj: TASR/Roman Hanc

Pred prezidentskými voľbami si treba skontrolovať platnosť občianskeho preukazu. S neplatným občianskym preukazom sa voliť nedá. Pokiaľ si volič práve vybavuje nový občiansky preukaz, môže sa preukázať potvrdením o jeho vybavovaní. V prípade potreby je od pondelka funkčná infolinka pre prvé kolo prezidentských volieb. 

„Doklad, ktorý voličovi vydá Policajný zbor ako náhradu počas vybavenia nového dokladu, stačí na preukazovanie vo volebnej miestnosti,“ uviedol tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

Občiansky preukaz je neplatný, ak uplynula jeho platnosť, je poškodený tak, že sa ním nedá preukazovať totožnosť alebo v ňom uvedený údaj, alebo je porušená jeho celistvosť. Za neplatný sa považuje aj v prípade, ak obsahuje neplatné alebo nesprávne údaje (zmenilo sa priezvisko alebo adresa trvalého pobytu), alebo držiteľ ohlásil jeho stratu alebo odcudzenie.

Od pondelka funguje infolinka

Voličom je k dispozícii počas pracovných dní od 7.30 do 15.30 h. V sobotu 23. marca, v deň volieb, bude fungovať od 7.00 do 22.00 h. Dostupná je na telefónnych číslach 02/4859 2317 a 02/4859 2312.

„Ministerstvo vnútra SR zriadilo pre prvé kolo voľby prezidenta SR infolinku, na ktorej budú voličom poskytované informácie súvisiace s uplatňovaním volebného práva,“ priblížil rezort.

Prezidenta SR si voliči vyberajú v dvojkolovom hlasovaní na funkčné obdobie piatich rokov. O post hlavy štátu sa uchádza 11 kandidátov. Prvé kolo volieb prezidenta bude v sobotu 23. marca. Prípadné druhé kolo bude 6. apríla. Funkčné obdobie prezidentky Zuzany Čaputovej sa končí 15. júna 2024.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie