fbpx

Putin získal vo voľbách 87 percent. Pohybujeme sa správnym smerom, tvrdí

Reklama
Ruský prezident Vladimir Putin gestikuluje na tlačovej konferencii po zverejnení exit pollov a prvých výsledkov prezidentských volieb vo svojom hlavnom volebnom stane v Moskve v pondelok 18. marca 2024. Zdroj: FOTO TASR/AP

Po troch dňoch hlasovania sa prezidentské voľby v Rusku skončili. Posledné volebné miestnosti v Kaliningradskej oblasti sa zatvorili o 19:00 SEČ. Po sčítaní približne 60 percent hlasov vo volebných okrskoch jasne vedie Putin s 87 percentami hlasov, uviedla volebná komisia.

Dlhoročný vládca Ruska sa podľa očakávaní uchádza o piate prezidentské obdobie. Samotný Putin neskôr povedal, že jeho víťazstvo v prezidentských voľbách ukázalo, že Rusko je na správnej ceste a umožní mu aj konsolidáciu ruskej spoločnosti.

Putin vo svojom prejave tiež poďakoval ruskému ľudu a najmä armáde za účasť v prezidentských voľbách. Povedal, že víťazstvo je prejavom „dôvery“ a „nádeje“, ktorú do neho spoločnosť vložila. Nikto, povedal, nemôže poraziť Rusko, ak je „konsolidované“.

Prioritou pokračujúceho prezidentského mandátu bude podľa Putina posilnenie armády a dokončenie úloh spojených so špeciálnou vojenskou operáciou, ako Moskva oficiálne nazýva svoju plnohodnotnú inváziu na Ukrajinu. Ruská agresia trvá už tretí rok a Putin povedal, že ruské jednotky majú na bojisku iniciatívu a každý deň dosahujú územné zisky, uviedla agentúra Reuters.

Ruský prezident nenaznačil žiadnu zmenu súčasnej stratégie. Povedal, že Rusko zváži, s kým bude rokovať o mieri na Ukrajine. Nejasne sa vyjadril aj k francúzskemu návrhu na prímerie počas letných olympijských hier a varoval, že rozmiestnenie západných vojsk na Ukrajine by priviedlo svet na pokraj tretej svetovej vojny.

Vo svojom prejave spomenul aj zosnulého opozičného lídra Alexeja Navaľného, ktorý vo februári zomrel v trestaneckej kolónii. Pred kamerami vyslovil jeho meno, čo podľa zahraničných novinárov nikdy neurobil. Jeho smrť, ktorú podľa Západu zavinil šéf Kremľa, označil za „tragickú udalosť“.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie