fbpx

Analýza BBC: Grécka pobrežná stráž hádže migrantov cez palubu a necháva ich bezmocných na mori

Reklama
Grécka pobrežná stráž spôsobila smrť desiatok migrantov v Stredozemnom mori v priebehu troch rokov, hovoria svedkovia. Zdroj: X/BBC

Nová analýza televízie BBC zistila, že grécka pobrežná stráž sa dopúšťa závažných trestných činov na migrantoch. V niektorých prípadoch ich hodila cez palubu alebo zanechala na mori v poškodených nafukovacích člnoch bez motora. Redakcia odhalila desiatky incidentov končiacich smrťou, napísal Daily Express.

Grécka vláda je dlhodobo obviňovaná z toho, že nútene posiela migrantov späť do Turecka, čo je nezákonné. Redakcia BBC však vôbec po prvýkrát zmapovala incidenty končiace smrťou v dôsledku rokovaní pobrežnej stráže.

Ako stanica pripomína, overovanie takých činov je veľmi ťažké, svedkovia často miznú alebo sa boja prehovoriť.

 

Redakcii sa však podarilo s niektorými z nich hovoriť. Popísala 43 úmrtí migrantov a to, ako k nim došlo.

Okrem očitých svedkov kontaktovali aj miestne médiá a neziskové organizácie. Analyzovala 15 incidentov počas rokov 2020 až 2023. V piatich prípadoch pobrežná stráž vyhodila migrantov cez palubu. V štyroch ich prenasledovala na gréckom území.

Niektorí z nich uviedli, že ich pobrežná stráž nechala na mori v prerezaných nafukovacích člnoch bez motora. Pobrežná stráž podľa BBC všetky obvinenia z trestnej činnosti spáchané proti migrantom dôrazne odmieta.

Zbili ho a hodili do mora  

BBC pustila zábery 12 mužov zanechaných na mori v nafukovacích člnoch bývalému vysokému dôstojníkovi gréckej pobrežnej stráže. Ten reagoval, že sa jedná o „zjavne nezákonné“ správanie a „medzinárodný zločin“.

Jeden z  migrantov popísal, čo sa dialo po pristátí na gréckom ostrove Samos.

„Sotva sme zakotvili a zozadu prišla polícia. Boli tam dvaja policajti v čiernom a ďalší traja v civile. Boli maskovaní (kukly), videli sme im len oči,“ uviedol muž.

Následne nabrali veci desivý spád.

On a ďalší dvaja utečenci boli naložení na loď pobrežnej stráže. Muž uviedol, že jedného zo skupiny pobrežná stráž hodila do mora. Bojoval o život a prosil o záchranu. „Voda ho pomaly pohltila,“ povedal preživší.

Jeho členovia pobrežnej stráže zbili, napísal denník Daily Express s odkazom na výpoveď pre BBC. „Údery mierili na hlavu. Akoby bol zviera,“ povedal muž. Nakoniec aj on skončil vo vode. Keďže vedel plávať, dostal sa na pobrežie.

Tam našiel vyplavené telá dvoch spomínaných migrantov. Iný prípad – migranta zo Sýrie grécka pobrežná stráž nechala na mori v člne so zle zaisteným ventilom. Sledoval, ako sa utopili jeho deti. Zachránila ho až turecká pobrežná stráž.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie