fbpx

Nemecka armáda dostane 18 nových tankov Leopard 2 ako náhradu za pomoc Ukrajine

Reklama
WA 23 archív Grafenwöhr - Na archívnej snímke z 13. júla 2022 tanky typu Abrams M1A1 sa nachádzajú v areáli 1. brigády 3. pešej divízie vo výcvikovom priestore amerických ozbrojených síl Grafenwöhr v spolkovej krajine Bavorsko. USA do Nemecka dodali 31 tankov Abrams urèených na výcvik ukrajinských vojakov. Ten by sa mal zaèa v najbližších týždòoch.Hovorca Pentagónu Pat Ryder v pondelok potvrdil, že 31 výcvikových tankov typu Abrams M1A1 už je vo výcvikovom priestore amerických ozbrojených síl Grafenwöhr v spolkovej krajine Bavorsko. FOTO TASR/DPA ARCHIV - 13.07.2022, Bayern, Grafenwöhr: Panzer des Typs M1A2 Abrams stehen auf dem Gelände der 1. Brigade der 3. Infanterie-Division (Raider Brigade) während eines Besuchs des Bundespräsidenten bei den US-Streitkräften in Grafenwöhr. (zu dpa «Pentagon: Abrams-Übungspanzer im bayerischen Grafenwöhr angekommen») Foto: Daniel Karmann/dpa +++ dpa-Bildfunk +++

Zdroj foto: TASR

Nemecká armáda si objednala 18 nových tankov Leopard 2A8, ktoré nahradia vozidlá odoslané na Ukrajinu začiatkom tohto roka, uviedla v piatok zbrojárska spoločnosť Krauss-Maffei Wegmann (KMW) so sídlom v Mníchove.

KMW dodala, že kontrakt na tanky Leopard 2A8 podpísala so spolkovým úradom pre vojenské vybavenie. Hoci spoločnosť finančné detaily neuviedla, rozpočtový výbor nemeckého parlamentu v stredu schválil financovanie vo výške zhruba 525 miliónov eur.

Dodávky nových tankov sa majú začať v roku 2025, pričom dohoda zahŕňa i opcie na ďalších 105 kusov. KMW vyrobí pre nemeckú armádu tiež 12 nových samohybných húfnic v rámci kontraktu dohodnutého v marci.

Nemecký minister obrany Boris Pistorius naliehal na čo najrýchlejšie získanie nových tankov po tom, ako vláda koncom januára súhlasila s poskytnutím 14 bojových tankov Leopard 2A6 Ukrajine.

Tento počet sa o niekoľko týždňov neskôr zvýšil na 18, keďže Nemecko a ďalšie krajiny sa snažili zhromaždiť dva prápory tankov Leopard 2 pre Kyjev.

Nemecko, Dánsko a Holandsko sa tiež dohodli, že poskytnú Ukrajine zrenovovaný starší model tohto tanku, ktorý nemecká armáda nepoužíva už dve desaťročia.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie