fbpx

Zelenskyj víta rozhodnutie Británie vyhlásiť hladomor na Ukrajine z 30. rokov minulého storočia za genocídu

Reklama
JB 16 Dnipro - Na snímke zverejnenej záchrannými zložkami Ukrajiny budova polikliniky v plameòoch po ruskom útoku v meste Dnipro, na východe Ukrajiny 26. mája 2023. Najmenej jedna osoba zahynula a ïalších 15 utrpelo zranenia pri ruskom raketovom útoku, ktorý v piatok zasiahol zdravotnícke zariadenie v meste Dnipro na východe Ukrajiny. Oznámil to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, informuje TASR pod¾a správy agentúry AFP. FOTO TASR/AP In this handout photo made available by the State Emergency Service of Ukraine, a Policlinic is engulfed in flames after a Russian attack in Dnipro, Ukraine, Friday May 26, 2023. (State Emergency Service of Ukraine via AP)

Zdroj foto: TASR

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok privítal rozhodnutie Spojeného kráľovstva, ktoré vo štvrtok hladomor na Ukrajine z 30. rokov minulého storočia vyhlásilo za genocídu. 

„Vítam historické rozhodnutie Dolnej snemovne britského parlamentu vyhlásiť hladomor z rokov 1932 – 1933 za genocídu Ukrajincov,“ napísal Zelenskyj na Twitteri. Ide podľa jeho vyjadrení o ďalší silný hlas pri obnove historickej spravodlivosti a zachovaní spomienky na milióny Ukrajincov, ktorí zahynuli od hladu.

Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu vo štvrtok jednomyseľne schválili návrh na uznanie hladomoru za akt genocídy ukrajinského ľudu. Rozhodnutie parlamentu je pre britskú konzervatívnu vládu nezáväzné.

Hladomor na Ukrajine, známy aj pod ukrajinským názvom holodomor, už za genocídu uznali viaceré krajiny vrátane Austrálie, Kanady, Írska a Brazílie. Nemecký Spolkový snem a americký Kongres prijali príslušné rezolúcie.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie