fbpx

Astronomické leto je už za dverami. Tento rok sa začne najskôr od roku 1796

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: FACEBOOK/Správy RTVS/FOTO TASR

Astronomické leto sa tento rok začne na Slovensku a na celej severnej pologuli vo štvrtok 20. júna o 22. hodine 50. minúte stredoeurópskeho letného času (SELČ).

Ide podľa záznamov o najskorší začiatok leta od roku 1796, keď napríklad v Bratislave nastal letný slnovrat o 19. hodine a 39. minúte miestneho času. V tomto roku navštívil Bratislavu skladateľ Ludwig van Beethoven a rakúsko-uhorským panovníkom bol František II. Habsburský.

V ďalších rokoch začiatok leta nastával 21. alebo 22. júna. Dátum 20. jún sa objavil opäť až v roku 2020, keď bol letný slnovrat o 23. hodine a 43. minúte SELČ.

V okamihu letného slnovratu sa Zem na obežnej dráhe ocitne v bode, keď je severná pologuľa najviac priklonená k Slnku. Slnečné lúče dopadajú kolmo práve na oblasť obratníka Raka, čo je rovnobežka zodpovedajúca približne 23 a pol stupňu severnej zemepisnej šírky. Vyplýva to zo sklonu zemskej osi, ktorý rovnako predstavuje asi 23 a pol stupňa.

Zároveň je 20. jún najdlhším dňom v roku. Napríklad v Bratislave slnko vyjde v tento deň o 4. hodine a 51. minúte SELČ, zapadne o 20. hodine 55. minúte, teda bude nad obzorom 16 hodín, 4 minúty a 11 sekúnd.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie