fbpx

Biden tvrdí, že budúcnosť sa bude písať v indicko-tichomorskej oblasti

Reklama
JB 25 Hirošima - Americký prezident Joe Biden rozpráva poèas rokovania na stretnutí skupiny G7 (siedmich najbohatších ekonomík sveta) v japonskom meste Hirošima 20. mája 2023. FOTO TASR/AP President Joe Biden speaks as G7 leaders participate in an event on global infrastructure and investment during the G7 Summit in Hiroshima, Japan, Saturday, May 20, 2023. (AP Photo/Susan Walsh)

Zdroj foto: TASR

Americký prezident Joe Biden v sobotu uviedol, že veľká časť budúcnosti nášho sveta sa bude písať v indicko-tichomorskej oblasti.

Biden v rámci summitu G7 v japonskej Hirošime absolvoval stretnutie s lídrami zoskupenia s názvom Štvorstranný bezpečnostný dialóg (QUAD) – austrálskym premiérom Anthonym Albanesem, predsedom japonskej vlády Fumiom Kišidom a indickým premiérom Nárendrom Módím. Cieľom tohto zoskupenia, ktorého členom je i USA, je obmedziť vplyv Číny v indicko-tichomorskej oblasti.

„Naša misia ostáva rovnaká. A to presadiť našu víziu slobodnej, otvorenej, bezpečnej a prosperujúcej indicko-tichomorskej oblasti,“ povedal Biden. Jeho administratíva venuje tomuto regiónu mimoriadnu pozornosť, pripomína DPA.

Lídri QUAD-u po stretnutí v spoločnom vyhlásení uviedli, že sú dôrazne proti „destabilizačným alebo jednostranným krokom, ktoré sa snažia zmeniť súčasný stav silou alebo nátlakom“. Podľa agentúry AFP tak mierili na správanie Číny v indicko-tichomorskej oblasti. Peking však menovite nespomenuli.

„Vyjadrujeme vážne znepokojenie nad militarizáciou sporných prvkov, nebezpečným využívaním plavidiel pobrežnej stráže a námorných milícií a snahami o narušenie aktivít iných krajín v oblasti využívania pobrežných zdrojov,“ dodali.

Lídri QUAD-u sa mali pôvodne stretnúť budúci týždeň v austrálskom Sydney, Biden však pre vnútropolitické problémy svoju účasť odvolal. Za túto zmenu plánov sa austrálskemu premiérovi, ktorý schôdzku organizoval, ospravedlnil a pozval ho na návštevu Bieleho domu.

Módí oznámil, že ďalší summit zoskupenia QUAD sa uskutoční budúci rok v Indii.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie