fbpx

Bolesť hlavy vie poriadne znepríjemniť deň. Toto sú možné príčiny a tipy, ako sa jej zbaviť

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: Pixabay

Bolesť hlavy je nepríjemným a rozšíreným problémom, ktorý sa objavuje v živote mnohých ľudí. Ovplyvňuje pracovnú výkonnosť, narúša medziľudské vzťahy a postihnutej osobe znižuje celkovú kvalitu života.

Existuje mnoho faktorov, ktoré môžu prispieť k vzniku bolesti hlavy, či už ide o genetické predispozície, životný štýl alebo vplyv okolitého prostredia.

Aké sú najčastejšie typy bolesti hlavy? Čo môžeme urobiť, aby k týmto situáciám nedochádzalo? Zamerajme sa na také príčiny bolesti hlavy, ktoré sa obvykle vyskytujú, a povedzme si, ako by ich bolo možné riešiť.

Typy bolesti hlavy

Krátkodobé bolesti hlavy väčšinou problémom nie sú, pretože prebehnú rýchlo a odznievajú bez následkov. Problémy však spôsobujú silné bolesti hlavy, každodennú bolesť hlavy alebo neustála bolesť hlavy. Tieto typy bolestí väčšinou sprevádzajú ešte ďalšie nepríjemné príznaky a môžu sa stať dlhodobým stavom. Časté bolesti hlavy sa prejavujú obvykle ako bolesť hlavy na čele, bolesť hlavy v zátylku, všeobecne bolesť hlavy vzadu, bolesť hlavy na temene a bolesť hlavy na spánkoch. Bolesť hlavy vzadu na temene býva niekedy zamieňaná za bolesť hlavy od krčnej chrbtice.

Kedy sa objavujú silné bolesti hlavy

Bolesti hlavy a tlak v hlave sa môžu objaviť kedykoľvek počas dňa alebo v noci. Bolesť hlavy v oblasti spánku alebo očí často prichádza večer, ničím zvláštnym nie je ani bolesť hlavy v noci alebo bolesť hlavy po prebudení. Ranná bolesť hlavy je obzvlášť nepríjemná, pretože dokáže pokaziť celý nastávajúci deň.

Niekedy poznáme príčinu bolesti, inokedy prichádza nečakane a bez zdanlivých príčin. Bolesť však môže byť príznakom závažnejších problémov, preto by nemala byť podceňovaná. V niektorých prípadoch je možné spúšťače ovplyvniť a bolesti predísť, na iné bolesti je možné použiť zodpovedajúce prípravky alebo navštíviť lekára.

Prečo bolí hlava? Vinníkom môže byť nekvalitný spánok

K významným spúšťačom bolestí hlavy patrí nedostatok spánku a jeho znížená kvalita. Kvalitný spánok je kľúčový pre regeneráciu tela a mozgu, a pokiaľ nemáme dostatok odpočinku, môže to mať negatívny vplyv na naše zdravie. Nielen nedostatok spánku, ale aj zlý výber matraca, vankúšov a lôžkovín môžu ovplyvniť kvalitu spánku a prispieť k bolesti hlavy.

Pozor na výber matraca

Matrac hrá kľúčovú úlohu pri zaistení pohodlného a kvalitného spánku. Príliš mäkký matrac môže viesť k nevhodnému postaveniu chrbtice a napätiu svalov, čo spôsobí bolesti hlavy. Naopak, príliš tvrdý matrac vyvoláva tlak na určité časti tela a zhoršuje cirkuláciu krvi, čo tiež môže viesť k bolesti hlavy. Každý jedinec má individuálne preferencie, preto je dôležité nájsť vhodný matrac, ktorý sa prispôsobí telesnému držaniu a preferenciám polohy spánku.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie