Paragliding je pre každého, kto má rád voľnosť, slobodu a prírodu. Navyše aj bezpečnejší ako jazda na bicykli, vraví odborník

Zdroj: FOTO TASR/Erika Ďurčová, FREEPIK

Kurzy paraglidingu dokážu popustiť uzdu ľudskej fantázie a poukázať na šport, ktorý definuje dobrodružstvo, voľnosť a nezávislosť. Nech pochádzate z akejkoľvek časti Slovenska, kurzové strediská s voľnými kapacitami sú rozšírené v mnohých regiónoch.  

Z vesmírnej pomoci k adrenalínovému športu

Základným znakom prototypu a neskôr prakticky použiteľného vynálezu bola schopnosť kĺzania pomocou vzdušných prúdov. K vytvoreniu prvého funkčného padáka sa svojimi výpočtami a nákresmi dopracoval Francis Melvin Rogallo, letecký inžinier v NACA (dnes NASA), ktorý sa vďaka svojmu zamestnaniu zapísal do športového slovníka vo väčšine svetových jazykov. Jeho špecializáciou bol tak závesný klzák rogalo s typickou trojuholníkovou konštrukciou.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Cross Country (@xcmag)

Hlavným a v tej dobe aj jediným účelom využitia tohto zariadenia boli bezpečné, pomerne plynulé a nenáročné pristátia pre americké letectvo. V tom istom čase sa s rovnakým nápadom prezentoval aj Američan David Barish, ktorý je považovaný za „otca paraglidingu“. Dôvodom je fakt, že na rozdiel od Rogalla dokázal svoje tvrdenia o funkčnosti vynálezu podložiť aj vlastnými letovými skúškami a zaslúžil sa tiež o prvé náznaky vzniku športového odvetvia, v ktorom figuroval práve trojuholníkový klzák. Súčasná podoba paraglidingu sa začala rozvíjať spolu s krídlami v tvare obdĺžnika, ktoré boli navrhnuté a skonštruované v laboratóriách NASA.

Prvotne slúžili ako dopravné zariadenia pre kozmické moduly, keďže zmenou tvaru bola docielená väčšia presnosť pristátia na určité miesto. Práve vďaka tejto vlastnosti sa vynález ujal v parašutizme, avšak zariadenie nebolo stále prispôsobené udržaniu vo vzduchu. Za priekopníkov vo vylepšovaní klzákov a napokon aj úspešnom zavŕšení leteckých pokusov sú považovaní Švajčiari a Nemci, k čomu prispeli aj vhodné podmienky v Alpách. Koncom 70. rokov sa dvojici francúzskych parašutistov podarilo dostať paragliding do pozornosti potenciálnych záujemcov a premeniť zoskoky zo strmých kopcov na atraktívny šport.

Nie je to len o odvahe

Paragliding je pre každého, kto má rád voľnosť, slobodu a prírodu. Je to útek pred realitou a možno aj prekonávanie seba samého. Najkrajšia forma lietania, kde je pilot úplne spojený s prírodou,“ vysvetľuje Matej Műhelyi z Justfly paragliding.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie