fbpx

Chorvátsko bojuje s ekologickou katastrofou. Pobrežie je pokryté ropou

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: Unsplash/Alexandre Ours

Obyvatelia chorvátskej Istrie od nedele čelia vážnej ekologickej hrozbe. Stovky metrov pobrežia sú pokryté ropnou škvrnou, ktorá vyvolala rozsiahle záchranné operácie. Informoval o tom portál imeteo.sk.

Paniku vyvolal dovolenkár, keď v autokempingu na Istrii objavil rozsiahlu ropnú škvrnu. Hasiči a záchranné tímy odvtedy neprestávajú pracovať na jej odstránení, aby predišli ekologickej katastrofe.

Ropná škvrna sa od nedele rozširuje pozdĺž pobrežia Premantura a zasiahla niekoľko stoviek metrov. Na mieste sú prítomné miestne aj štátne záchranné tímy. Hasiči inštalovali olejové bariéry a začali s čistením oblasti.

Samospráva Medulinu potvrdila, že skoro ráno bola objavená plávajúca látka, ktorá mala vlastnosti podobné ropným derivátom.

Hrozí ekologická katastrofa

Škvrna zasiahla úseky od Bodulaša po Levanić a ďalej cez Kvarner. Lietadlo, ktoré preletelo nad oblasťou, potvrdilo rozsah znečistenia. Mestské úrady Medulinu a Kamenjaku okamžite vyslali do terénu záchranné tímy, ktoré začali s inštaláciou bariér a čistením. Viac ako 80 hasičov a zamestnancov Kamenjaka teraz bojuje proti tejto katastrofe.

Podarilo sa im nasadiť 800 metrov dlhú absorpčnú bariéru. Situáciu monitorujú dve lietadlá, pričom na mieste pracuje 80 hasičov, ďalší dobrovoľníci, 20 vozidiel a 5 plavidiel.

Pôvod znečistenia je stále neznámy

Zdroj úniku ropy zatiaľ nie je určený. Ministerstvo námornej dopravy predpokladá, že by mohlo ísť o neznámu loď. V nedeľu večer bol v blízkosti pobrežia Medulinu údajne spozorovaný veľký tanker.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie