fbpx

Čínske automobilky predstavujú obrovskú konkurenciu. Obavy vyjadril aj Musk

Archívna snímka Elona Muska. Zdroj: TASR/AP

Svetoznámy podnikateľ Elon Musk si uvedomuje kvality čínskych automobiliek, ktoré stále viac prenikajú na nové trhy a porážajú svetových konkurentov. Bez obchodných bariér by ich pritom podľa Muska mohli časom aj zničiť.

Automobilka Tesla si tento rok pripísala úspech tým, že sa prvýkrát v histórii stal najpredávanejším vozidlom na európskom trhu jej elektrický crossover Model Y.

Šéf spoločnosti Elon Musk však vyjadril obavy z nástupu čínskych značiek, ktoré sú veľmi konkurencieschopné a bez nastavenia obchodných bariér by mohli dosiahnuť taký úspech, ktorý by mohol ohroziť aj zavedené západné automobilky.

O schopnostiach čínskeho automobilového priemyslu pritom svedčia minuloročné výsledky. Čínskej automobilke BYD sa v poslednom štvrťroku 2023 podarilo uniknúť Tesle a celosvetovo sa stala najväčším predajcom elektromobilov. Čína navyše porazila Japonsko a za rok 2023 sa stala najväčším exportérom automobilov na svete.

Čínske automobilky pritom ešte len začínajú expandovať na európske trhy. Je však isté, že minuloročné úspechy sa čínsky automobilový priemysel pokúsi zopakovať.

Riziká, ktoré môže tento priemysel predstavovať pre známe zavedené značky, upozorňuje stále viac predstaviteľov automobiliek. Do riešenia situácie sa začali zapájať aj jednotlivé štáty. Napríklad Francúzsko obmedzuje dotácie pre vozidlá dovážané z Číny, zatiaľ čo EÚ vyšetruje čínske dotácie pre výrobcov elektromobilov, ktoré by mohli poškodiť európskych výrobcov.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie