fbpx

De Kuip spadne, všetci myslia na titul, hovorí Leo Sauer z Feyenoordu

Reklama

Zdroj foto: arenatv.sk

De Kuip spadne, všetci myslia na titul, hovorí Leo Sauer z Feyenoordu

Majstrovská definitíva pre holandský Feyenoord Rotterdam je blízko. Bližšie, ako by sa mohlo zdať. Zverencom trénera Arneho Slota stačí vyhrať nedeľňajší zápas 32. kola Eredivisie proti G. A. Eagles a na štadióne De Kuip môžu vypuknúť majstrovské oslavy. Úplne zaslúžene. Feyenoord sa v tejto sezóne prezentoval dominantnými a konzistentnými výkonmi, o čom sme sa porozprávali s Leom Sauerom, hráčom tímu U21, ktorý však s A- mužstvom pravidelne trénuje a zreferoval nám informácie z prvej ruky. Nedeľňajší zápas vysiela v priamom prenose stanica Arena Sport 1 a za mikrofónom vás ním prevedie náš Vladimír Kováč.

Prednosť pred prípadným debutom dostal šampionát

Leo Sauer je 17- ročný odchovanec MŠK Žilina. Už v mladom veku zaujal variabilitou, podával kvalitné výkony v doraste i rezerve MŠK a tak nečudo, že ho mali na radare viaceré zaujímavé zahraničné kluby. Leo sa rozhodol ísť holandskou cestou a upísal sa Feyenoordu Rotterdam. Na De Kuip putoval najprv na hosťovanie, ktoré sa pred časom zmenilo na trvalý prestup. Leo sa okamžite v krajine tulipánov adaptoval, začal hrávať za mužstvo do 21 rokov a dokonca si v zime vyskúšal dres A- mužstva v prípravných zápasoch, v tom prvom aj skóroval. Veľká vec na 17- ročného talentovaného chlapca.

Na začiatku nášho rozhovoru sme odbehli od klubových záležitosti. Tréner Slovenska do 20 rokov Albert Rusnák ho totižto zaradil do finálnej nominácie pre MS U20 v Argentíne. Bude to ďalší míľnik Leovej skvele sa rozbiehajúcej kariéry. „Ďakujem veľmi pekne za oslovenie na rozhovor. Tak určite vo mne prevláda pocit radosti a úspechu, aj keď viem, že najväčšia úloha je ešte len pred nami. Ale majstrovstvá sveta sú pre každého jedného hráča ten najväčší futbalový sviatok, a preto som rád, že sa mi tam aj s bratom Máriom podarilo dostať. Ešte viac preto, lebo Slovensko je malá krajina a majstrovstvá pre ňu akiste nie sú samozrejmosťou. Takže ma to teší o to viac. Osobné ciele na šampionáte? Určite chcem pomôcť tímu predovšetkým v ofenzíve, dať nejaké tie góly a asistencie. Ako tím sme sa rozprávali, že si dávame vysoké ciele, keďže sme to videli aj v roku v 2019 v podaní Ukrajiny, ktorá to vyhrala. Tiež by sme sa chceli uberať týmto smerom,“ začal zdravo sebavedomo Leo Sauer.

Jeho nominácia „nabúra“ jeho prípadné štarty v tohtoročnej edícii Eredivisie. Tréner Feyenoordu Rotterdam Arne Slot sa totižto vyjadril, že akonáhle mužstvo spečatí zisk titulu, vo zvyšných zápasoch dostanú zápasovú šancu hráči širšieho kádra. Medzi nimi by mal byť aj Leo. „Áno, je to tak. S klubom som sa o tom rozprával. Hovorili mi, že je tam takáto možnosť a že je dosť vysoká. Dali mi na výber, či radšej neostať vo Feyenoorde a urobiť si možno tento debut, ale nakoniec u mňa vyhral svetový šampionát U20. Preto, lebo si myslím, že to bol taký menši sen zahrať si na svetovom šampionáte pre mňa a bola by blbosť nevyužiť to. Taktiež sa na takéto podujatia Slovensko nedostáva stále, ale vo Feyenoorde by som mohol debutovať prakticky kedykoľvek. Preto u mňa vyhral šampionát,“ hovoril úprimne 17- ročný ofenzívny futbalista.

Divákov stanice Arena Sport veľmi zaujíma, aká je nálada a nastavenie mužstva pred nedeľným zápasom s G. A. Eagles. Pred zápasom, z ktorého tri body znamenajú majstrovskú definitívu. „Tak tým, že som bol s hráčmi A- mužstva na poslednom tréningu asi pred dvomi týždňami, tak to neviem povedať úplne presne. Ale čo som videl predtým, tak hráči Feyenoordu sú maximálne orientovaní na holandský titul, kedže v tej dobe im k definitíve chýbalo 5 bodov a odvtedy porazili v derby Excelsior 2:0. Takže určite máme tie najvyššie ambície. Taktiež aj očakávania fanúšikov sú obrovské, keďže som počul, že na najbližší nedeľňajší zápas padajú astronomické ceny za lístky – tak zjavne všetci očakávajú, že ten titul sa pre mužstvo potvrdí v najbližšom zápase. Dá sa povedať, že De Kuip spadne,“ pokračoval.

Ako znalého pomerov sme sa ho opýtali, v čom tkvie najväčšia sila súčasného Feyenoordu Rotterdam. „Poviem pravdu – pred sezónou nikto nečakal, že by Feyenoord mohol vyhrať, alebo rozmýšľať nad titulom, keďže sa veľmi obmenil káder. Odišlo tam množstvo kvalitných hráčov a taktiež prišlo asi 16 posíl, ak si dobre pamätám… Takže nikto nečakal, že klub bude s týmto novozloženým tímom bude hrať taký dobrý futbal a dostane sa na vrchol v podobe titulu. Od novej sezóny hráme Ligu majstrov. Povedal by som, že v tom tíme panuje veľmi dobrá mentalita. Taktiež tam majú hráči aj vysokú konkurenciu, čo ich posúva a hlavne široký káder kvalitných hráčov. Medzi silné stránky mužstva by som určite zaradil dominanciu na lopte a celkovo ofenzívu. Ale taktiež máme veľmi kvalitných obrancov, ktorí vedia riešiť situácie aj v podčíslení.“

Hancko veľkým strojcom úspechu

Základným pilierom mužstva je 26 – ročný stopér Dávid Hancko, ktorý podáva stabilne výborné výkony a Leovi v jeho adaptácii v A- mužstve značne pomohol. „Určite je super, že je tam nejaký hráč v prvom tíme, ktorý mi môže pomôcť a s ktorým sa môžem porozprávať aj v inom jazyku, ako v angličtine. V tejto sezóne hrá na vysokej výkonnostnej úrovni, je veľkým strojcom tohto úspechu a je to vidieť aj na odozve od fanúšikov, ktorí ho majú veľmi radi,“ potvrdil známu pravdu.

Opýtali sme sa taktiež na trénera Arneho Slota. Aký je a aká je s ním komunikácia? Čo povedal Leovi o jeho budúcnosti v mužstve? „Tréner Arne Slot je určite výborný, čo dokazuje aj po ľudskej stránke, aj vo výsledkoch v tejto sezóne. Čo ma prekvapilo bolo, že či už on, alebo realizačný tím veľmi pomáhajú na tréningu nám mladým hráčom a snažia sa nám pomôcť. Áno, rozprával som sa s ním párkrát osobnejšie, ale debata o mojej budúcnosti zatiaľ nepadla. To skôr riešime s vedením Feyenoordu,“ pokračoval.

Na záver otázka – čo dal Leovi Sauerovi necelý rok na De Kuip? „Začiatky po príchode do Feyenoordu boli trochu zložitejšie. To je pochopiteľné. Kvôli novému prostrediu, novému klubu a taktiež kultúre. Ale postupom času som si zvykol viac a viac a už sa vo Feyenoorde cítim veľmi komfortne. Moja sezóna bola po futbalovej stránke na prvú sezónu výborná, či už v rezerve, ale hlavne preto, že som dostal šancu v príprave A- mužstva v Portugalsku, za ktoré som odohral 3 zápasy. Pri prvom som dal aj gól a celkovo ma vtedy tréneri pochválili, že som si viedol výborne, takže by by som to hodnotil ako vydarenú sezónu,“ zakončil náš rozhovor.

Zápas 32. kole Eredivisie medzi Feyenoordom Rotterdam a G. A. Eagles odvysielame v nedeľu 14. mája 2023 o 16:45 h na stanici Arena Sport 1. Zápasom vás prevedie komentátor Vladimír Kováč.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie