fbpx

ROZHOVOR: Americkí zákazníci experimentujú, slovenskí sú tradičnejší. Slovenka Ivana tetuje celebrity

Reklama
Tattoo artistka Ivana Beláková. Zdroj: Archív I. Belákovej
Tattoo artistka Ivana Beláková. Zdroj: Archív I. Belákovej

Ivana Beláková je známa tattoo artistka pôvodom zo Slovenska, ktorá pôsobí už mnohé roky v USA. K tomuto umeniu si našla cestu ešte v mladom veku. Tetovala mnohé známe osobnosti v Amerike a vypracovala sa na jednu z najuznávanejších tattoo umelcov a jej diela boli vyhlásené za výtvarné umenie. Akí sú americkí a slovenskí zákazníci, aké boli stretnutia s celebritami a aké sú jej najbližšie plány nám prezradí tattoo umelkyňa Ivana Beláková.

Ako sa začal váš príbeh s tetovaním a čo vás inšpirovalo k tomuto umeniu?

Moja cesta k tetovaniu začala celkom nečakane, keď ma do sveta tetovania zasvätil kamarát. Zaujala ma myšlienka tvorby umenia na koži, rozhodla som sa ponoriť a naučiť sa remeslu. Keďže som v tom čase nemala žiadne formálne školenie, vyrobila som si vlastné ihly a začala som praktizovať tetovanie vo svojej kuchyni. Táto vášeň ma viedla k tomu, aby som sa naučila remeslu a neustále zdokonaľovala svoj štýl za posledných 24 rokov.

Čo vás motivovalo odísť z rodnej krajiny a začať žiť v Spojených štátov amerických? V čom je Amerika lepšia ako Slovensko?

Presťahovať sa do Spojených štátov ma motivovali príležitosti, ktoré mi ponúkali pre môj kariérny a osobný rast. Amerika má rôznorodý a dynamický tetovací priemysel s veľkým trhom a veľkým potenciálom pre inovácie. Umožnilo mi to osloviť širšie publikum a pracovať s rôznymi klientmi vrátane celebrít. Hoci je Slovensko mojím milovaným druhým domovom, profesionálne príležitosti a živá kultúrna scéna v USA mi poskytli platformu na pozdvihnutie mojej kariéry do nových výšin.

Pracujete v Spojených štátoch ako úspešná tattoo artistka pôvodom zo Slovenska. V čom sú odlišní americkí zákazníci ako tí slovenskí?

Americkí zákazníci majú tendenciu byť viac experimentálni a otvorení jedinečným a nekonvenčným dizajnom. Často hľadajú tetovanie, ktoré nie je len umením, ale aj osobným vyhlásením. Na druhej strane slovenskí zákazníci sú vo všeobecnosti tradičnejší pri výbere, ale rovnako zanietení pre svoje tetovania. Obe skupiny majú svoje vlastné odlišné prístupy a ocenenie pre tetovanie, vďaka čomu je moja práca rôznorodá a vzrušujúca.

I. Beláková a jej tetovací štýl Funky Color. Zdroj: Archív I. Belákovej
I. Beláková a jej tetovací štýl Funky Color. Zdroj: Archív I. Belákovej

Kedy ste vytetovali svoju prvú profesionálnu kresbu a ako ste sa pri tom cítili?

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie