fbpx

Fíni volia prezidenta. Hlavou štátu by sa prvýkrát mohol stať homosexuál

Vľavo na snímke bývalý premiér Alexander Stubb. Vpravo na snímke exminister zahraničia Pekka Haavisto. Zdroj: TASR

Dnes prebieha vo Fínsku prvé kolo prezidentských volieb. Najväčšími favoritmi sú bývalý premiér Alexander Stubb a exminister zahraničia Pekka Haavisto. Očakáva sa, že žiadny kandidát nedosiahne cez 50 percent hlasov, preto sa o prezidentskom kresle rozhodne až v druhom kole.

28. januára o 9. hodine ráno tamojšieho času sa otvorili volebné miestnosti vo Fínsku. Voliči si môžu vybrať z deviatich kandidátov – šiestich mužov a troch žien. Avšak predpokladá sa, že nikto z nich nedostane v prvom kole viac ako 50 percent hlasov. Predbežné výsledky sa očakávajú chvíľu pred polnocou. Pravdepodobné druhé kolo hlasovania medzi dvoma kandidátmi s najvyšším počtom hlasov je stanovené na 11. februára.

Fíni si vyberajú nástupcu populárneho prezidenta Sauliho Niinistöa, ktorému v marci vyprší jeho druhé šesťročné funkčné obdobie a nemôže byť znovuzvolený. Nová fínska hlava štátu začne v marci šesťročné funkčné obdobie vo výrazne odlišnej geopolitickej a bezpečnostnej situácii v Európe, než akú mal po voľbách v roku 2018 doterajší prezident Niinistö.

Fínsko je od minulého roka členom Severoatlantickej aliancie (NATO) a momentálne má uzavretú východnú hranicu s Ruskom. Na rozdiel od väčšiny európskych krajín má fínsky prezident výkonnú moc pri formovaní zahraničnej a bezpečnostnej politiky, najmä pri rokovaniach s krajinami mimo Európskej únie, ako sú Spojené štáty, Rusko alebo Čína. Hlava štátu tiež pôsobí ako vrchný veliteľ fínskej armády.

Podľa informácií z posledných prieskumov verejnej mienky sú hlavnými favoritmi 55-ročný bývalý premiér Alexander Stubb a 65-ročný exminister zahraničia Pekka Haavisto. Stubb zastupuje konzervatívnu Národnú koaličnú stranu a v minulosti stál na čele fínskej vlády.

Politický veterán Haavisto, bývalý diplomat OSN, ktorý sa o tento post uchádza už tretíkrát, by podľa odhadov mohol získať až 27 percent hlasov. Ako minister zahraničia doviedol krajinu k vstupu do NATO. Ak by v prezidentkých voľbách uspel, mohol by sa stať prvým homosexuálnym prezidentom Fínska.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie