fbpx

Fínsko zostáva najšťastnejšou krajinou. Takto dopadlo Slovensko

Reklama
Na snímke ľudia počas protestného zhromaždenia v Bratislave. Zdroj: FOTO TASR/Pavol Zachar

Fínsko sa v rebríčku zostavovanom OSN opäť stalo najšťastnejšou krajinou sveta, Česká republika je v druhej desiatke na 18. mieste, zatiaľ čo Slovensko kleslo na 45. miesto. Na opačnom konci rebríčka 143 krajín bol najmenej šťastnou krajinou Afganistan, zatiaľ čo obyvatelia Libanonu, Lesotha a Sierra Leone na tom boli len o niečo lepšie.

Bude vás zaujímať

Správa o svetovom šťastí opäť ukázala, že najšťastnejší sú ľudia v severnej Európe, pričom Dánsko, Island a Švédsko sa umiestnili za Fínskom.

Dominanciu severských krajín prerušil Izrael na piatom mieste, za ním nasledujú Holandsko, Nórsko a Luxembursko a prvú desiatku uzatvárajú Švajčiarsko a Rakúsko.

Predbehli nás Rakúsko aj Česko

Slovensko si oproti minuloročnému hodnoteniu pohoršilo o 16 priečok. Zo susedných krajín nás predbehli Rakúsko (14. miesto), Česká republika (18. miesto) a Poľsko (35. miesto). Maďarsko skončilo na 56. priečke a Ukrajina obsadila 105. miesto.

Rastúca nespokojnosť mladších ľudí spôsobila pokles Spojených štátov a niektorých veľkých západoeurópskych krajín. USA sa tak v novom indexe šťastia umiestnili na 23. mieste, pričom vlani boli na 15. mieste, a Nemecko kleslo zo 16. na 24. miesto.

Výročná správa o svetovom šťastí vychádza z údajov amerického Gallupovho inštitútu a analyzuje ju globálny tím, ktorý teraz vedie Oxfordská univerzita. Ľudia v 143 krajinách a územiach boli požiadaní, aby ohodnotili svoj život na stupnici od nuly do desiatich, pričom desať predstavuje ich najlepší možný život. Výsledky za posledné tri roky sa spriemerovali a vytvoril sa rebríček.

Vo všeobecnosti rebríček voľne koreluje s prosperitou krajín, ale zdá sa, že hodnotenie jednotlivcov ovplyvňujú aj iné faktory, ako napríklad priemerná dĺžka života, sociálne väzby, osobná sloboda a korupcia, uviedla agentúra Reuters.

Spojené štáty po prvýkrát vypadli z prvej dvadsiatky a podľa analytikov je to spôsobené veľkým poklesom spokojnosti Američanov mladších ako 30 rokov. Zatiaľ čo v celosvetovom rebríčku šťastia ľudí vo veku 60 rokov a viac by sa Spojené štáty umiestnili na desiatom mieste, v rebríčku života samotných ľudí mladších ako 30 rokov sú Spojené štáty na 62. mieste.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie