fbpx

FOTO: Niektoré vyjadrenia členov vlády boli nešťastné, hovorí prezidentka. Nenávisť treba nahradiť rešpektom

Reklama
Archívna snímka českého premiéra Petra Fialu a slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej. Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Krátko pred slovenskými prezidentskými voľbami zamierila do Česka prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá už neobhajuje svoj mandát. Uctila si pamiatku obetí streľby na Filozofickej fakulte Karlovej Univerzity a povedala, že rozumie tomu, prečo český premiér Petr Fiala odložil česko-slovenské medzivládne konzultácie.

„Sú tu isté dôležité, dokonca až hodnotové rozdiely, pokiaľ ide o zahraničnú politiku. To je to, čo komunikoval premiér Fiala. Musím povedať, že rozumiem tomu, ako to zdôvodnil. Niektoré vyjadrenia predstaviteľov vlády Slovenskej republiky považujem za nešťastné,“ povedala končiaca slovenská prezidentka. Ak niektorí slovenskí vládni zástupcovia hovoria o tom, že sa Európska únia snaží o to, aby sa na Ukrajine zabíjali alebo likvidovali Slovania, nepovažuje to za šťastné.

Rešpekt namiesto nenávisti

Končiaca sa slovenská prezidentka dúfa, že sa v oboch krajinách bývalého Československa podarí nenávisť nahrádzať rešpektom, pretože nenávisť je podľa nej vždy nasledovaná tragédiou. O nutnosti rešpektu namiesto nenávisti hovorila po tom, čo položila veniec pri fakulte, kde pri streľbe pred Vianocami vrah zabil 14 ľudí a potom aj sám seba. Slovenská prezidentka sa tiež pozdravila a krátko hovorila s niektorými študentmi fakulty.

Do Česka prišla Čaputová v čase, keď sa zhoršili vzťahy medzi oboma vládami. Môžu za to zmeny na Slovensku po nástupe vlády Roberta Fica, ktorý otáča zahraničnú politiku svojej krajiny východným smerom.

„Nepovažujeme za vhodné, aby sme uskutočnili spoločné zasadnutie českej a slovenskej vlády,“ oznámil preto pred dvoma týždňami premiér Petr Fiala.

Podporuje pomoc Ukrajine

Na rozdiel od Fica a jeho vlády končiaca prezidentka Čaputová podporuje pomoc Ukrajine napadnuté vojskami ruského diktátora Vladimíra Putina.

Čaputová spolu s prezidentom Pavlom navštívili minulý rok Ukrajinu. V Kyjeve sa museli kvôli ruským vzdušným útokom uchýliť do protileteckého krytu. A na Ukrajine spoločne rokovali s prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Prezidentka aj svojim vyjadrením v Prahe potvrdila, že až do svojho úplného konca nemá s aktuálnou slovenskou vládou rovnaké postoje. V slovenskej Národnej rade kritizovala vládne návrhy zmien trestného práva, vrátane zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry, aj snahu Ficovho kabinetu vec presadiť zrýchlene.

Varovala aj pred odklonom od princípov právneho štátu. Novelu podpísala, ale nechala ju preskúmať ústavným súdom, ktorý platnosť časti novely pozastavil. Postavila sa tiež proti navrhovaným zmenám vo fungovaní verejnoprávneho Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS). Podľa Čaputovej neexistuje žiadny reálny dôvod na zrušenie RTVS okrem snahy o politické ovládnutie tohto média.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie