fbpx

FOTOGALÉRIA: Napriek ťažkostiam, ktoré priniesla vojna, kvety zapĺňajú Kyjev a ďalšie ukrajinské mestá

Reklama
Dobro Park v v ukrajinskom Motižine. Zdroj: Добропарк

Súkromný krajinný park pre rodinnú rekreáciu „Dobropark“ bol otvorený v roku 2020 na okraji obce Motyžyn neďaleko Kyjeva. Píše travels.in.ua.

Ide o jeden z najmodernejších dendrologických parkov na Ukrajine, ktorý vytvoril známy ukrajinský podnikateľ a verejný činiteľ, vedúci projektu Folk Ukraine, Ihor Dobrutskyi.

Sezónne kvetinové plantáže, kreatívne kvetinové fotografické zóny, malé architektonické formy a komplex turistických služieb s reštauráciou a food court sa nachádzajú na 300 hektároch umelo vytvorenej krajiny s kopcami a jazerom Monet.

Sezónu „Dobroparku“ tradične otvára koncom apríla expozícia miliónov farebných tulipánov.

Zdroj: FB/Добропарк

V lete sa tu otvorí záhrada petúnií a begónií a neskôr rozkvitne „Lavender Paradise“ s rozlohou 8 hektárov.

Konajú sa tu aj rôzne festivaly a veľtrhy, predáva sa sadivový materiál. Na území Dobroparku si môžete prenajať chatku alebo stan v glampingu – komfortnom kempingu s terasami a výhľadom na jazero. Kvety boli vždy späté s ukrajinskou kultúrou, ale od invázie Ruska v roku 2022 ich význam len narástol a kvety sa stali symbolom odporu aj nádeje.

Napriek ťažkostiam, ktoré priniesla vojna – alebo možno práve kvôli nim – Ukrajinci využívajú každú príležitosť, aby zaplnili Kyjev a ďalšie mestá kvetmi z rozľahlého vidieckeho srdca krajiny, túžia po opätovnom spojení a znovuobjavení svojich koreňov. Píše newsday.com.

Z kvetináčov, ktoré lemujú kyjevské zákutia a veľké bulváry, vyrastajú tmavofialové petúnie a žlté skalné ruže. Niektoré sú pripevnené na stĺpoch verejného osvetlenia; kvety možno vidieť aj na ukrajinských väzenských dvoroch.

Sú vyobrazené na ukrajinských bankovkách, textilných vzoroch a nástenných maľbách — vedľa reklamných bilboardov a náborových plagátov do armády. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj priniesol v roku 2022 pri návšteve nemocnice kyticu dospievajúcemu dievčaťu zranenému pri úteku pred postupujúcim ruským vojskom mimo Kyjeva.

Infraštruktúra „Dobroparku“ bola výrazne poškodená počas nepriateľských akcií na jar 2022 počas rusko-ukrajinskej vojny, ale park naďalej prijíma návštevníkov. Fotografie parku si môžeš pozrieť v galérii.

Zdroj: TASR/AP

(Galéria pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4 5 6
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie