fbpx

Francúzsko bojuje proti digitálnej závislosti: Bez smartfónov do 13 a sociálne siete až po 18. narodeninách

Reklama
Na snímke vľavo francúzsky prezident Emmanuel Macron. Zdroj: TASR/AP, Pixabay

Podľa štúdie, ktorú si objednal francúzsky prezident Emmanuel Macron, by deti nemali mať prístup k väčšine sociálnych médií do 18 rokov, keďže sa ich snažia „speňažiť“ a „kontrolovať“. Informoval o tom portál The Guardian

Podľa správy odborníkov, ktorú si objednal Emmanuel Macron, by deti nemali mať povolené používať smartfóny do 13 rokov a prístup k bežným sociálnym médiám, ako sú TikTok, Instagram a Snapchat, by im mal byť zakázaný až do 18 rokov.

Francúzsky prezident požiadal vedcov a odborníkov, aby navrhli usmernenia pre používanie obrazoviek deťmi s cieľom, aby Francúzsko prijalo bezprecedentné opatrenia na obmedzenie ich vystavenia. Po zverejnení správy nebolo jasné, ako bude vláda teraz postupovať. Macron v januári povedal: „Môžu existovať zákazy, môžu existovať obmedzenia.“

V tvrdej správe sa uvádza, že deti je potrebné chrániť pred „stratégiou technologického priemyslu zameranou na zisk, ktorá spočíva v upútaní pozornosti detí, využívaní všetkých foriem kognitívnej predpojatosti na to, aby sa deti zavreli na obrazovky, kontrolovali ich, opätovne ich zapojili a zarábali na nich“.

V správe sa uvádza, že deti sa stávajú „tovarom“ na tomto novom technologickom trhu, a dodáva sa: „Chceme, aby (priemysel) vedel, že sme videli, čo robia, a nedovolíme im, aby im to prešlo.“

Trojmesačná štúdia vedcov a odborníkov pod vedením neurologičky Servane Moutonovej a Amine Benyamina, vedúceho psychiatrického oddelenia a oddelenia závislostí v nemocnici Paul-Brousse, uviedla, že deti do troch rokov by nemali byť vystavené žiadnym obrazovkám – vrátane televízie – a žiadne dieťa by nemalo mať telefón pred dovŕšením 11 rokov.

Uviedla, že každý telefón, ktorý dostane dieťa vo veku od 11 do 13 rokov, by mal byť telefón bez prístupu na internet, pričom minimálny vek, od ktorého by malo mať povolené mať smartfón pripojený na internet, je 13 rokov.

V správe sa uvádza, že 15-ročné dieťa by malo mať prístup len k tzv. etickým sociálnym médiám, ako je napríklad Mastodon. Konvenčné, masovo predávané sociálne médiá zamerané na zisk, ako napríklad TikTok, Instagram alebo Snapchat, by podľa správy nemali byť tínedžerom prístupné, kým nedosiahnu 18 rokov. Tínedžerom by sa tiež malo dostať lepšieho vzdelania o vedeckých poznatkoch, ktoré sa skrývajú za potrebou dostatočného spánku.

V správe sa uvádzajú rovnako prísne odporúčania pre veľmi malé deti, podľa ktorých by sa mali telefóny a obrazovky na pôrodniciach čo najviac obmedziť, aby sa rodičom pomohlo nadviazať kontakt s ich deťmi. V správe sa uvádza, že používanie telefónov by sa malo riešiť aj medzi opatrovateľkami detí.

Žiadne obrazovky do 6 rokov

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie