fbpx

Hackeri nabúrali web bieloruskej KGB. Zverejnili udania a ponuky, aj z Česka

Reklama
Na snímke bieloruský prezident Alexander Lukašenko Zdroj: Kancelária predsedu NR SR

Hackeri sympatizujúci s opozíciou proti autoritárskemu režimu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka prenikli na server tajnej politickej polície KGB a sprístupnili 40-tisíc udaní a ponúk dobrovoľnej spolupráce, a to aj od Bielorusov žijúcich v Česku. Uviedol to server The Moscow Times s odvolaním sa na vyhlásenie skupiny hackerov, ktorí si hovoria Kyberpartyzáni.

Tajná služba v Bielorusku stále funguje pod sovietskym názvom KGB.

Sprístupnené udania pochádzajú z rokov 2014 až 2023 a udavači ich posielali KGB práve cez portál, ktorý hackeri napadli. Týkali sa Bielorusov používajúcich zakázané bielo-červeno-biele vlajky, účastníkov protivládnych protestov či opozičných skupín na sociálnych sieťach. Prišli aj na udanie na Bielorusov, ktorí bojujú na strane Ukrajiny proti ruským vojskám.

Dobrovoľnú spoluprácu KGB ponúkali Bielorusi žijúci v Rusku, Portugalsku, Bulharsku, Švédsku, Česku, Izraeli, Ukrajine a ďalších krajinách. V ponukách uvádzali informácie, ktoré by tajnú políciu mohli zaujímať, napísal web The Moscow Times a dodal, že server KGB je už dva mesiace mimo prevádzky.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie