fbpx

Harvardská výživová expertka radí: Toto ultra-spracované jedlo nikdy nekonzumujte

Zdroj: Pexels/Foodie Factor, Anastasia Shuraeva

Ako riaditeľka oddelenia pre výživovú a metabolickú psychiatriu na Harvarde, Dr. Uma Naidoo často vidí, ako jej pacienti vylúčením ultra-spracovaných potravín zlepšia svoju náladu, znížia si stres a zvýšia energiu. Tieto potraviny sú spojené so zdravotnými problémami, ako je obezita, depresia a úzkosť.

Ultra-spracované potraviny sú lacné, ľahko dostupné a majú dlhú trvanlivosť vďaka pridaniu konzervantov a umelých prísad, avšak práve tieto faktory vedú k ich nízkej výživovej hodnote a vysokému obsahu omega-6 mastných kyselín. Tieto potraviny vyvolávajú zápaly v tele a poškodzujú črevný mikrobióm, čo môže mať dlhodobé následky na fyzické aj psychické zdravie.

Jedným z hlavných druhov ultra-spracovaných potravín, ktorým sa Dr. Naidoo vyhýba, sú sladké raňajkové cereálie, ktoré sú plné jednoduchých sacharidov a pridaných cukrov. Konzumácia takýchto cereálií na raňajky spôsobuje prudké výkyvy hladiny cukru v krvi, čo vedie k rýchlemu pocitu hladu, nízkej energii a podráždenosti počas dňa.

Namiesto cereálií Dr. Naidoo odporúča vyvážené raňajky, ktoré obsahujú správny pomer sacharidov, tukov a bielkovín. Medzi jej obľúbené patria chia puding s čučoriedkami a vlašskými orechmi, praženica so zeleninou a avokádom alebo zelené smoothie s listovou zeleninou, orechovým maslom a bielkovinovým práškom.

Na zníženie príjmu ultra-spracovaných potravín odporúča začať malými krokmi, napríklad nahradením ranných cereálií zdravšími alternatívami. Zameranie sa na 80 % celozrnných a výživných potravín, pričom zvyšných 20 % môžete využiť na občasné maškrty, je podľa nej kľúčom k udržaniu rovnováhy.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie