fbpx

Neznámy zelený zázrak v zelenine s pozitívnymi účinkami na zdravie a DNA: Pozrite sa, čo všetko môže dokázať!

Ilustračné foto. Zdroj: FOTO TASR/Milan Kapusta, Roman Hanc

Listová zelenina ako lucerna, mangold či špenát je známa svojím vysokým obsahom vitamínov, minerálov a antioxidantov. Menej známou, ale nemenej dôležitou zložkou, je chlorofyl, ktorý si zasluhuje väčšiu pozornosť.

 

Podľa Medical News Today je chlorofyl nielen zodpovedný za zelené sfarbenie rastlín, ale aj za premenu slnečnej energie na životne dôležitú energiu. Intenzita zeleného odtieňa rastlín priamo súvisí s koncentráciou chlorofylu. Viaceré výskumy potvrdzujú jeho pozitívne účinky na ľudské zdravie – zvyšuje energiu, podporuje celkové zdravie a má potenciál pomáhať v boji proti chorobám.

 

Ochrana DNA pred poškodením

Štúdie na hlodavcoch naznačujú, že chlorofyl by mohol znižovať riziko vzniku nádorov. Táto látka sa totiž viaže na karcinogény, ako sú aflatoxíny, a bráni ich absorpcii v tráviacom trakte.

Okrem toho chlorofyl chráni DNA pred poškodením spôsobeným aflatoxínmi. Vedci sa teraz zameriavajú na jeho vplyv na prevenciu a liečbu rakoviny pečene, kože, žalúdka a hrubého čreva. Je však dôležité spomenúť, že niektoré z týchto štúdií skúmajú chlorofylín, čo je derivát chlorofylu umožňujúci presnejšie dávkovanie. Predbežné výskumy na ľuďoch ukazujú pozitívne výsledky – užívanie 100 mg chlorofylínu trikrát denne po dobu štyroch mesiacov znížilo poškodenie DNA aflatoxínmi o 55 %. Iné štúdie naznačujú, že vysoká konzumácia listovej zeleniny môže byť spojená s nižším rizikom rakoviny, pričom pravidelné zaradenie tejto zeleniny do stravy posilňuje obranné mechanizmy proti nádorom.

 

Hoci chlorofyl má antioxidačné účinky, tie nie sú také výrazné ako u vitamínov C a E. Niektoré štúdie ukazujú, že dokáže znižovať oxidačné poškodenie spôsobené karcinogénmi, ale väčšina z nich bola vykonaná na zvieratách, takže je potrebný ďalší výskum na ľuďoch.

 

Vedľajšie účinky a opatrnosť

Chlorofylín, syntetický derivát chlorofylu, sa používa v liekoch aj potravinárstve ako farbivo. Chlorofylín, na rozdiel od prirodzene sa vyskytujúceho chlorofylu, sa často pridáva do doplnkov stravy a užíva sa s jedlom.

Už viac ako pol storočia sa chlorofylín využíva v medicíne, najmä na podporu hojenia rán. Napriek sľubným výsledkom v prevencii rakoviny však nie je dostatok dôkazov, že by chlorofylín mal rovnaké účinky ako prírodný chlorofyl.

Pozornosť si zaslúžia aj možné vedľajšie účinky, ako sú tráviace problémy alebo mierne zažívacie ťažkosti. U niektorých osôb môže dôjsť k zafarbeniu stolice na zeleno.

 

Ďalším vedľajším účinkom je zvýšená citlivosť na slnko, čo môže viesť k vyššiemu riziku spálenia pokožky. Chlorofylín totiž do istej miery zachováva fotosenzibilizačné vlastnosti chlorofylu, čo znamená, že môže zvyšovať účinok UV žiarenia na pokožku.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie