fbpx

Hodnoty radiácie na Slovensku a v Poľsku sú v norme

Reklama

Zdroj foto: Unsplash/ilustračná foto

Hodnoty radiácie na Slovensku a v Poľsku sú v norme. Odbor radiačnej ochrany Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR o tom informoval na svojom webe. Reagoval tým na kolujúce dezinformácie o zvýšenej radiácii v súvislosti s udalosťami v oblasti ukrajinského mesta Chmeľnyckyj. Polícia hovorí o informačnej operácii Ruskej federácie.

„Radiačná situácia na území SR je aktuálne štandardná. Neboli zaznamenané žiadne odchýlky od bežne meraných hodnôt dávkových príkonov žiarenia gama. Na akékoľvek zmeny a prítomnosť umelých rádionuklidov v ovzduší sme pripravení promptne reagovať,“ uviedli z odboru radiačnej ochrany ÚVZ SR.

Cieľom šírenia hoaxu o zvýšenej úrovni radiácie je podľa polície vystrašenie Ukrajincov a susediacich krajín. Tiež spôsobenie chaosu a paniky i zníženie podpory Ukrajiny zo strany spojencov.

Riaditeľ úseku meteorologickej služby Slovenského hydrometeorologického ústavu Branislav Chvíla zdôraznil, že ani na ukrajinských staniciach neboli zaznamenané významne zvýšené hodnoty radiácie. „Hodnoty v oblasti sú normálne,“ podotkol.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie