fbpx

HOKEJ – MS 2023: Proti Švajčiarsku skúška šampionátovým ohňom, otázny Cehlárik

Reklama
Na snímke vpravo Patrik Koch (Slovensko) vyráža strelu, v¾avo David Tomášek (Èesko) a vpravo brankár Stanislav Škorvánek (Slovensko) v zápase základnej B-skupiny Slovensko - Èesko na 86. majstrovstvách sveta v ¾adovom hokeji v lotyšskej Rige v piatok 12. mája 2023. FOTO TASR - Martin Baumann *** Local Caption *** 86. majstrovstvá sveta v ¾adovom hokeji základná B skupina súboj

Foto zdroj: TASR

Slovenských hokejových reprezentantov čaká na Majstrovstvách sveta 2023 v lotyšskej Rige jeden z najťažších zápasov, ak nie ten najťažší. Dnes o 19:20 h sa v Arene Riga predstavia proti suverénnej reprezentácii Švajčiarska, ktorá všetky tri úvodné zápasy B- skupiny vyhrala, navyše v nich neinkasovala ani jeden gól.

Po Kanade padol deň odpočinku akiste vhod

Zverenci trénera Craiga Ramseyho zatiaľ podávajú v Rige veľmi dobré výkony, na tom sa možno zhodneme všetci. Naposledy proti Kanade sa prekonávali, padli s ňou až po nájazdoch, no vzali si zo zápasu bod, s ktorým sa veľmi nepočítalo. Je plusový. Plusový a chvályhodný bol aj náš prejav, ktorý bol bojovný, aktívny, súbojový, podporený famóznym brankárom Samuelom Hlavajom, ktorý pochytal 43 striel javorových listov.

Pred šampionátom sa fanúšikovská obec bála našej defenzívy na čele s brankármi. No prvé 3 zápasy ukázali, že to môže byť naša devíza. Stanislav Škorvánek v zápasoch proti Česku (2:3) a najmä Lotyšsku (2:1) ukázal, že právom môže byť pasovaný za jednotku mužstva. No ešte väčšmi jeho výkony „prebil“ fantastickým výkonom Samuel Hlavaj proti Kanade, kde doslova žiaril. Mladý, stále 21- ročný brankár, v sezóne brankár Slovana Bratislava bol medzi tromi žŕdkami ako neprekonateľný múr. Od novej sezóny bude jeho novým kariérnym pôsobiskom česká Plzeň, no už teraz možno predpokladať, že ak bude pokračovať vo svojich výkonoch, môže sa opätovne vrátiť do zámoria.

Hlavajovi zrejme pomohlo, že Kanada od úvodných minút často strieľala na bránku. Myslí si to aj Peter Kosa, tréner reprezentačných gólmanov. „Áno, pre brankára je to vždy lepšie. Počiatočná tréma hneď opadne, keď je pod paľbou striel a nerozmýšľa. Presne to potrebujeme, aby brankár nerozmýšľal, dostal sa do svojej zóny a využíval inštinkty. Zápas ho musí vtiahnuť a nemalo by ho zaujímať, proti komu hrá. Mal by byť nastavený v hlave, že si to ide užiť, zastaviť puk a iné veci ho nezaujímajú. Stopercentná koncentrácia je nevyhnutná,“ rozprával brankársky odborník a pokračoval.

„Boj o post brankárskej jednotky zostáva otvorený, a to sú príjemné starosti, nikto ich nečakal. Verili sme, že nastane tento scenár. Na jednej strane je človek rád, ako chalani pracujú, na druhej nám to sťažili. Situácie vyhodnotíme a spravíme čo najlepšie rozhodnutie pre tím. Úvodné tri zápasy boli veľmi náročné z fyzickej aj psychickej stránky, bojovať s tlakom z pozície nováčikov je ťažké. Preto chceme, aby bola záťaž rozložená,“ hovoril Peter Kosa. Aj preto sa dnes vynára otázka – kto medzi slovenské tri žŕdky proti Helvétom? Bude to Samuel Hlavaj, vyšší brankár, alebo „šikovnejší“ a pohyblivejší Škorvánek? Typologicky by sme tipovali druhého menovaného.

Mužstvu, samozrejme, pomohol deň voľna. Včera už naši reprezentanti zaberali naplno, no zatiaľ bez útočníka Petra Cehlárika, ktorý bol proti Kanade nešťastne nastrelený do kolena. Jeho štart je tak dnes otázny. Skôr nepravdepodobný. Na súpisku boli, naopak, dopísaní útočníci Andrej Kudrna s Máriom Lunterom a keby sme išli do zápasu bez Cehlárika, zrejme by to bol Kudrna, kto by sa posunul na krídlo do druhej formácie.

Základom skalopevná, poctivá defenzíva. Bez vylúčení

Proti Švajčiarom nás čaká ťažký oriešok na úspešné výsledkové rozlúsknutie. Zverenci trénera Patrika Fischera dominovali už vlani v Helsinkách, kde vyhrali všetkých 7 zápasov v skupine, no neskôr nešťastne vypadli vo štvrťfinále proti výberu USA. Na aktuálnom šampionáte zdolali postupne Slovinsko (7:0), Nórsko (3:0) a Kazachstan (5:0). Rečou čísel – mužstvo nabité hviezdami NHL ešte neinkasovalo, je presvedčivé, a to do jeho mužstva pribudli ďalšie dve hviezdy – obranca Jonas Siegentahler a hlavne útočník Niko Hischier,dozaista najväčšia hviezda Švajčiarov.

Preto bude dnes od 19:20 h v Arene Riga dôležité, aby sme hrali rozumne, aktívne a hlavne disciplinovane. Po troch zápasoch je práve náš národný výber najvylučovanejší na šampionáte, čo je kameň úrazu našich výsledkových túžob. Zatiaľ sa nám, aj za podpory brankárov, darí tento hendikep urovnávať, no švajčiarske presilovky, ktoré sú kreatívne a kombinačne pestré, sú povestnou hrozbou pre akékoľvek mužstvo na svete. Preto musíme byť aktívni, priamočiari, musíme pedantne dostupovať súperových hráčov, no jednoznačne musíme hrať čisto.

Potešili, zatiaľ, naši obrancovia. Veľkým prínosom bol príchod stále ešte len 19 – ročného Šimona Nemca, ktorý proti Kanade „odkusol“ veľkú porciu minút a síce chyboval pri jedinom góle javorových listov, ukázal výborný výkon. Aj popri ňom rastie Patrik Koch, chválime taktiež Mária Grmana, ktorý je cenný v oslabeniach. Potenciál ukazuje tiež mladý Samuel Kňažko, na ktorom je jednoznačne vidieť ročný pobyt v zámorí, počas ktorých si v drese Columbusu odkrútil 2 debutové zápasy v NHL. Celkovo nám defenzíva funguje. No dnes si prejde aj tá náročným šampionátovým ohňom. Udržať na uzde Hischiera, Niederreitera, Kevina Fialu a ďalších bude sizofovskou úlohou. No nie nemožnou.

V poslednom, utorkovom vystúpení zdolalo Švajčiarsko hráčov Kazachstanu presvedčivo 5:0. Góly strieľalo
nasledovne: 5. Geisser, 28. Herzog, 31. Riat, 41. Niederreiter, 50. Loeffel. Na strely to bolo 36:13, na vylúčenia 0:3. Brankár Genoni si udržal čisté konto a opakujeme, Švajčiarsko v Rige ešte neinkasovalo a s 9 bodmi je na čele B- skupiny
.
Tabuľka B- skupiny:

1. Švajčiarsko (3 zápasy) – 9 bodov. 2. Kanada (3) – 8 bodov. 3. Česko (3) – 7 bodov. 4. Lotyšsko (4) – 5 bodov.

5. Slovensko (3) – 4 body. 6. Nórsko (4) -4 body. 7: Kazachstan (3) – 2 body. 8. Slovinsko (3) – 0 bodov.

Zápas Slovensko – Švajčiarsko sa odohrá v Arene Riga dnes od 19:20 h.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie