Slovenskom sa šíri čoraz viac hoaxov. Situácia je o to horšia s blížiacimi sa prezidentskými voľbami. Aktuálne sa na sociálnych sieťach objavuje falošná informácia o tom, že prezident Slovenskej republiky má právomoc poslať Slovákov do vojny na Ukrajine.
K téme sa vyjadril v nedeľu 17. marca aj minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD). Tvrdil, že Ivan Korčok by ako prezident údajne mohol vyslať slovenských vojakov na Ukrajinu. „Ako prezident by bol aj hlavným veliteľom ozbrojených síl, takže by mal k tejto téme čo povedať,“ rozprával Tomáš v relácii V politike, informuje ta3.com.
Ministerstvo obrany SR uviedlo situáciu na pravú mieru. „Akékoľvek nasadenie OS SR do vojny či konfliktu na území iného štátu je totiž na základe Ústavy SR výsostne v kompetencii ústavných orgánov SR. V žiadnom prípade nejde o ‚svojvoľné rozhodnutie jedného človeka‘,“ vysvetlilo ministerstvo.
Portál startitup.sk upozorňuje, že rezort odkázal aj na dva články týkajúce sa kolektívnej obrany v rámci nášho členstva v NATO a EÚ. „V prípade vyslania našej armády na územie iného štátu na plnenie záväzkov z medzinárodných zmlúv o spoločnej obrane proti napadnutiu na najviac 60 dní rozhoduje Vláda SR. Toto rozhodnutie bezodkladne oznámi NR SR,“ dodáva ministerstvo.
Hoax podporil aj premiér
Informáciu, že niekto môže nútiť Slovensko poslať na Ukrajinu vojakov, navodzoval vo svojom prejave vo februári premiér Robert Fico (Smer-SD).
Ivan Korčok uviedol, že by nesúhlasil s vyslaním slovenských vojakov na Ukrajinu. „Odsudzujem akékoľvek strašenie občanov tým, že by mal niekto vyslať vojakov.“ Pripomenul aj to, že NATO stráži iba vlastné územie a nie je vo vojne.
„V súčasnosti posledné roky sledujeme trend, keď rešpektované autority, ktorým množstvo ľudí verí, šíria hoaxy s nejakým osobitým cieľom. Ide aj o kvalitu vzdelávania a učenia v oblasti kritického myslenia,“ hovorí David Púchovský z projektu Hoaxy a podvody.
Podľa jeho slov cíti človek, ktorý na podobný hoax narazí, najmä hnev. „Keď človek narazí na hoax, pociťuje pocity naštvanosti, frustrácie, hnevu až agresie. Vtedy by sa mal uvedomiť a položiť si otázku, či je to naozaj pravda. Klasické neutrálne objektívne správy by takýto pocit nemali vyvolávať,“ podotkol.
Informácie by však nemali podnecovať agresivitu u človeka. Podľa Púchovského ide o jeden z varovných signálov, že ide pravdepodobne o hoax.