fbpx

Juhokórejský prezident a lídri EÚ sa dohodli, že zvýšia tlak na Rusko

Reklama
EBE 19 Soul - Na snímke sprava predsedníèka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová, juhokórejský prezident Jun Sok-jol a predseda Európskej rady Charles Michel poèas tlaèovej konferencie v juhokórejskom Soule v pondelok 22. mája 2023. FOTO TASR/AP Charles Michel, left, President of the European Council, South Korea's President Yoon Suk Yeol, center, and Ursula von der Leyen, right, President of the European Commission, address the media during a joint press conference after their meeting at the Presidential Office in Seoul, South Korea, Monday, May 22, 2023. (Photo by Jung Yeon-je/Pool Photo via AP)
Zdroj foto: TASR

Juhokórejský prezident Jun Sok-jol a lídri EÚ sa v pondelok dohodli, že zvýšia tlak na Moskvu za pokračujúcu ruskú inváziu na Ukrajinu. Zároveň odsúdili severokórejské testy balistických rakiet. TASR prevzala správu z agentúry AP.

Jun Sok-jol sa juhokórejskej metropole Soul stretol s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom a šéfkou Európskej komisie (EK) Ursulou von der Leyenovou. Spoločne sa počas víkendu zúčastnili na summite zoskupenia G7 v japonskom meste Hirošima.

Súhlasíme s tým, že budeme udržiavať a zvyšovať kolektívny tlak na Rusko, a to najmä efektívnou implementáciou príslušných reštriktívnych opatrení,“ uviedli v spoločnom vyhlásení. „Zaviazali sme sa podporovať obnovu a rekonštrukciu Ukrajiny a sme odhodlaní podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné,“ dodali.

Michel povedal, že pokračujúce ruské útoky na Ukrajinu ukazujú, že hlbšia spolupráca medzi EÚ a Južnou Kóreou je „nevyhnutná„.

Všetci traja lídri zároveň vyzvali Severnú Kóreu, aby prestala eskalovať vojenské napätie, a vrátila sa k rokovaniam o jadrovom odzbrojení.

Európska únia nebude nikdy akceptovať, že KĽDR má jadrové zbrane, rovnako ako nesúhlasí s ruskou vojenskou agresiou voči Ukrajine, povedala šéfka EK.

Podľa juhokórejského prezidenta sa všetci traja lídri zhodli, že severokórejský jadrový program predstavuje hrozbu i za hranicami Kórejského polostrova.

Severná Kórea od začiatku roka 2022 cvične odpálila zhruba 100 rakiet, z ktorých mnohé sú schopné niesť jadrové zbrane a údajne dokážu zasiahnuť i Spojené štáty, píše AP.

KĽDR podľa expertov verí, že rozšírený zbrojný arzenál jej pomôže získať ústupky od jej rivalov.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie