fbpx

Najväčší pracháč planéty Elon Musk čelí hromadnej žalobe zamestnancov: Sexuálne nás obťažuje, tvrdia

Reklama
Na snímke vľavo Elon Musk, vpravo logo jeho automobilky Tesla. Zdroj: TASR/AP, Jonhap

Je technologický vizionár, génius vysielajúci rakety do vesmíru, ale aj veľmi svojrázny človek. Elon Musk (52), aktuálne najbohatší muž planéty čelí hromadnej žalobe kvôli sexuálnemu obťažovaniu zamestnancov. Informuje web blesk.cz.

Za žalobou, ktorá bola podaná na federálnom súde v Los Angeles, stojí hneď osem zamestnancov Muskovej vesmírnej firmy SpaceX – štyri ženy a štyria muži, členovia komunity LGBTQ+ (lesby, gayovia, bisexuáli, transgender osoby a ďalšie menšiny).

Ako v stredoveku

Obvinenie? Musk ich nechal prepustiť po tom, čo sa v otvorenom liste sťažovali na sexuálne obťažovanie a diskrimináciu zo strany jeho aj vedenia firmy SpaceX.

„Firmu vedie, ako by bol stredovek. Panuje v nej všadeprítomný sexizmus,“ píše sa v žalobe. „Musk sa k ženám správa ako k sexuálnym objektom, ktoré posudzuje len podľa veľkosti podprsenky. Zamestnancov bombarduje sugestívnymi sexuálnymi narážkami. Každý, kto sa mu bráni, je prepustený.“

Iná svedčila: „Pozval ma na drink. Tam mi začal osahávať prsia a mrmlať: Och, som to ale dareba. Toto by som nemal robiť…“

Kôň za sex

Nejde pritom o prvé obvinenie tohto druhu voči excentrickému podnikateľovi. Už v roku 2022 sa ozvala letuška z firemného lietadla. „Počas letu v roku 2016 sa predo mnou obnažil, ukázal mi stoporený penis a ponúkol mi, že mi kúpia kone, keď s ním budem mať sex,“ prezradila vtedy.

Nakoniec odmietla, neskôr sa s Muskom dohodla na zaplatení odškodného výmenou za mlčanlivosť.

Po ďalšej žene zo svojej firmy SpaceX mal zase v roku 2013 Musk chcieť, aby mu porodila deti. S ďalšou, o 20 rokov mladšou internistkou, mal podľa Wall Street Journalu udržiavať vyložene sexuálny vzťah, hoci tá ho nikdy neobvinila z predátorstva.

Podobné obvinenia ohľadom majiteľa sociálnej siete X sa objavujú aj v ďalšej jeho spoločnosti, automobilke Tesla.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie