fbpx

NASA vybrala spoločnosť Blue Origin ako partnera pre misiu astronautov na Mesiac

Reklama
Zdroj foto: mms.businesswire

NASA udelila zmluvu na podporný lunárny vývoj NextSTEP-2 Appendix P Sustaining Lunar Development (SLD) spoločnosti Blue Origin. Medzi partnerov národného tímu Blue Origin patria spoločnosti Lockheed Martin, Draper, Boeing, Astrobotic a Honeybee Robotics.

Spoločnosť Blue Origin a jej partneri z národného tímu podľa tejto zmluvy vyvinú a uvedú do leteckej prevádzky lunárny modul, ktorý dokáže presne pristáť kdekoľvek na povrchu Mesiaca, aj cislunárny transportér. Tieto vozidlá sú poháňané palivom LOX-LH2 (oxidant a kryogenické palivo). Vysoký špecifický impulz paliva LOX-LH2 poskytuje výraznú výhodu pre vysokoenergetické misie v hlbokom vesmíre.

Napriek tomu sa pri týchto misiách zvykli uprednostňovať menej výkonné, ale ľahšie skladovateľné pohonné látky (ako napríklad hydrazín a tetroxid dusíka, používané na lunárnych moduloch Apollo) z dôvodu problematického vyparovania LOX-LH2 počas dlhých misií. Pomocou tejto zmluvy posunieme vývoj techniky dopredu a z vysokoúčinného LOX-LH2 urobíme skladovateľnú kombináciu pohonných látok.

Podľa zmluvy SLD vyvinieme a uvedieme do leteckej prevádzky solárne poháňané kryochladiče s teplotou 20 stupňov Kelvina a ďalšie technológie potrebné na zabránenie odparovania LOX-LH2. Skladovateľný LH2 prinesie pre budúce misie na Mesiac veľký úžitok a umožní vysoko výkonný jadrovo-tepelný pohon. Architektúra Blue Origin sa tiež pripravuje na budúcnosť, keď sa bude môcť na výrobu pohonných látok LOX a LH2 na Mesiaci používať lunárny ľad. Spoločnosť Blue Origin a jej partneri už na projekt pracujú a sú nadšení, že sa môžu na tejto ceste pridať k NASA.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie