fbpx

Nenápadné známky depresie, ktorým musíš venovať pozornosť

Reklama
Zdroj: Unsplash/Anthony Tran

S depresiou sa stretáva množstvo ľudí všade po svete. Zatiaľ čo niektorí z času na čas, iných trápi dlhodobo. Ako spoznať pomalé plazivé príznaky, že je tvoja psychika v ohrození?

„V minulosti som trpela silnou depresiou, ktorá ma na dlhé dni pripútala na lôžko. Alebo som z ničoho nič po vysadení detí v škole alebo inde len tak zastavila pri krajnici a začala nekontrolovateľne plakať. Trvalo to dva roky a možno to nemuselo byť tak dlho, keby som aj ja viac vnímala jemné náznaky, ktoré ma na blížiacu sa katastrofu chceli upozorniť,“ uvádza autorka kníh, mentorka, koučka a poradkyňa Ani Andersonová, ktorá si depresiami prešla a vie, čo všetko môžu spôsobiť. Zároveň uvádza hneď štyri jemné príznaky, ktoré sa prejavujú pomerne „ticho“.

Nemáte na nič názor

Človek nemusí mať zakaždým názor na všetko dianie okolo seba. Pokiaľ je však takéto správanie dlhodobé a sprevádzané aj veľkou mierou ľahostajnosti, môže ísť o jeden z príznakov depresie.

Veľkým dôvodom, prečo niekto nemá žiadny názor, je strach z odmietnutia. Ľudia sa často boja, že keď naplno vyjadria svoj názor, nestretnú sa so súhlasom okolia, po ktorom podvedome túžia, a tak v sebe názory radšej dusia.

Je tiež pohodlnejšie nevyjadrovať svoj názor ako s niekým nesúhlasiť, pretože následný konflikt môže byť nepríjemný. Lenže takéto správanie vedie dlhodobo k tomu, že vlastne okolie nevie, akí skutočne ste. Svojimi názormi sa určitým spôsobom popisujete – bez toho sa naopak dostanete skôr či neskôr do fázy, že vám druhí „nerozumejú“.

„Treba si uvedomiť, že sa musíte vyjadriť, aby vás druhý človek pochopil. Inak totiž vo výsledku ani vy sami nerozumiete, neprijímate a nemilujete sami seba,“ tvrdí Andersonová.

O nič sa nestaráte

Ďalším zo signálov blížiacej sa depresie môže byť skutočnosť, že je vám „všetko jedno“. Je to podobné ako nemať alebo nevyjadrovať svoj názor, ale v tomto prípade pri tom ešte viac potláčate vlastné ja.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie