fbpx

Štúdia priniesla recept. Ako sa dožiť sedemdesiatky v plnom zdraví?

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: FREEPIK, FACEBOOK/Louisiana Senior Games Association)

Ciele vymedzil výskum veľmi prísne. Dožiť sa prinajmenšom sedemdesiatich rokov veku, a navyše bez žiadnej z jedenástich chronických chorôb, bez zhoršenia fyzických funkcií, pamäte a bez poškodenia duševného zdravia.

Štúdia publikovaná na portáli JAMA Network Open vyšla z údajov o viac ako 45 tisícoch žien, sledovala ich po celých dvadsať rokov. Zaujímať sa o nich začala v roku 1992, na štarte bol ich priemerný vek šesťdesiat rokov, žiadna z nich netrpela závažnou chronickou chorobou. Vedecký tím zaujímalo, koľkým z nich sa podarí zostarnúť zdravo.

Výskum sa samozrejme zaujímal o ich jedálniček, životné návyky, rodinnú históriu. Najviac sa však zaujímal o to, koľko času ženy trávia pred televíziou, sedením v práci alebo v aute cestou do zamestnania a domov, sedením doma všeobecne. A prirodzene tiež mapoval, koľko času trávia státím a chôdzou, v práci, mimo domova aj doma.

Najprv zhrňme výsledky. Po rokoch sledovania a merania sa kondíciou, ktorá nebola dotknutá žiadnou z jedenástich chronických chorôb, mohlo pochváliť 41 percent žien. Všetky fyzické funkcie malo nezhoršených 16 percent, duševné zdravie malo bez zhoršenia 44 percent, bez poruchy pamäti bolo 52 percent dám. Lenže všetky štyri podmienky pre certifikát zdravého starnutia splnilo iba deväť percent účastníčok výskumu, konštatuje server Medical News Today.

Potvrdilo sa, aký negatívny vplyv má sedavý životný štýl. Za každé dve hodiny sedenia pred televíziou denne sa platí dvanásťpercentným poklesom šance na zdravé starnutie, zistila štúdia. Naproti tomu každá hodina telesnej aktivity strednej až energickej intenzity prináša štrnásťpercentné zvýšenie vyhliadok na zdravé starnutie.

Štúdia pritom tvrdí, že kritériá pre zdravý vek by mohlo dosiahnuť celých šesťdesiatjeden percent zo sledovaných dám, a populácia všeobecne, keby splnilo nasledujúce kvarteto odporúčaní: tráviť aspoň tri hodiny denne ľahkou telesnou aktivitou v práci, prinajmenšom tridsať minút investovať denne do fyzickej aktivity strednej až vysokej záťaže, vyvarovať sa obezite i nadváhe, obmedziť sedenie na menej ako tri hodiny denne.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie