fbpx

Výstrahy škodlivosti ako pri cigaretách. Dočkajú sa toho aj sociálne siete?

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: FREEPIK/ pvproductions)

Hlavný lekár USA Vivek žiada zaviesť pre sociálne médiá podobné výstrahy, ako sa objavujú na krabičkách cigariet.

Sociálne médiá u mladých zvyšujú riziko výskytu symptómov úzkosti a depresie, uviedol Murthy pre noviny The New York Times. Žiada preto, aby sa ich používateľom zobrazovala správa s varovaním, že „u adolescentov sa spájajú s výrazným negatívnym vplyvom na psychické zdravie“.

Murthy tvrdí, že ich zavedenie bude rodičom a adolescentom pravidelne pripomínať potenciálne riziká používania sociálnych sietí, čím stúpne povedomie o hroziacich rizikách podobne ako pri cigaretách.

Výstrahy pred fajčením sa na krabičkách cigariet po prvý raz objavili v Spojených štátoch v roku 1966 po tom, ako vtedajší hlavný lekár USA Luther L. Terry zverejnil štúdiu dokazujúcu spojenie rakoviny pľúc a tabaku.

Postup USA postupne nasledovali aj ďalšie krajiny, napríklad Spojené kráľovstvo výstrahy na krabičkách vyžaduje od roku 1971. Murthy v roku 2023 publikoval článok, ktorý spája používanie sociálnych sietí so zlým psychickým zdravím tínedžrov. Uznáva však, že názory vedcov na túto tému nie sú jednotné a vyzýva preto na jej ďalšie skúmanie.

Krízu psychického zdravia u mladých však považuje za mimoriadnu situáciu. Zavedenie výstrah pre sociálne médiá podporuje aj psychoterapeutka a spisovateľka Gin Lalliová a považuje ich za výrazný krok smerom k lepšiemu psychickému zdraviu a pohode.

Lalliová tvrdí, že sociálne médiá majú množstvo výhod, varuje aj pred hrozbami v podobe kyberšikany alebo vystaveniu škodlivému obsahu.

Dodáva, že môžu spôsobovať úzkosť, depresiu a ďalšie psychické problémy, ktoré už u mladých ľudí vo zvýšenej miere zaregistrovala nielen ona, ale aj jej kolegovia.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie