fbpx

Nie je burčiak ako burčiak: Výroba sladkého moku sa riadi prísnymi pravidlami. Ako vybrať ten najlahodnejší?

Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Michal Svítok, Freepik

Už nie mušt, ale ešte nie víno. Jednoducho niečo medzi tým. To je burčiak, ktorý patrí k babiemu letu. Ako sa dostať ku kvalitnému burčiaku, aby naše chuťové poháriky zažívali festival?

Burčiak je skvasená šťava z hrozna, nejde o žiadny druh vína. Obsah alkoholu je v ňom do siedmich percent. Odborníci často trefne hovoria, že každé víno bolo kedysi burčiakom. Ako vzniká? Vylisuje sa hrozno bez obsahu pesticídov a chemikálií.

Vylisovaná šťava z hrozna obsahuje veľa cukru, ktorý sa pôsobením kvasiniek mení na alkohol a oxid uhličitý. Akonáhle koncentrácia alkoholu v mušte dosiahne štyri až päť percent, nastáva fáza kvasenia. Pri nej sa kvasinky najrýchlejšie množia a najrýchlejšie vykonávajú, čo majú, píše Blesk.

Prísne pravidlá pre burčiak

Keď je prekvasená polovica cukru, obsah alkoholu je v nápoji asi päť až šesť percent – ​​teda zhruba polovica množstva obsiahnutého v normálnom víne. V tej chvíli je kvasenie najrýchlejšie a burčiak najlahodnejšie. V nápoji nesmie prevládať ani sladkosť, ani trpkosť už vzniknutého alkoholu. Burčiak s trpkou chuťou a vyšším obsahom alkoholu, teda takzvane po zlomení, tiež nie je zlý.

Burčiakom je možné nazvať len nápoj, ktorý bol vyrobený z čerstvého hrozna. Podľa Zákona o vinohradníctve a vinárstve (313/2009 Z. z.) sa hroznový mušt môže ponúkať spotrebiteľovi v období od 1. augusta do 31. decembra kalendárneho roka zberu hrozna, z ktorého je vyrobený. Netreba zabúdať ani na to, že hrozno musí byť vypestované výhradne na území Slovenskej republiky.

Originálny burčiak však nájdete len v Českej republike, ktorý je ich tradičným nápojom. V našich končinách ide skôr o čiastočne prekvasený vínny mušt. Pre poriadok však treba dodať, že sa nepije všade, dokonca ani vo väčšine silných vinárskych štátov. Populárna je skôr len v okolitých krajinách, ako sú Česko, Nemecko, Rakúsko alebo Maďarsko.

Dve deci burčiaku obsahujú aj napriek sladučkej chuti len niečo málo cez sto kalórií – teda menej ako suché biele víno. Jeho cukry sú navyše prírodné a telo ich dokáže rýchlo spracovať.

Typy burčiaku a účinky na zdravie

  1. Burčiak sa dá piť vo všetkých svojich kvasiacich fázach. Prvá je fáza mladého vínneho muštu, ktorý je sladký, lahodný. Je v ňom minimum alkoholu.
  2. Ďalšou fázou je burčiak vo vare, keď kvasinky pracujú na plné obrátky, pomer cukru a alkoholu sa vyrovnáva. Chuť je výrazná, vynikajúca a v tejto fáze má nápoj asi najviac fanúšikov. Je v ňom okolo šiestich percent alkoholu, teda oproti vínu asi polovica.
  3. Potom nastáva fáza zlomu, kedy je nápoj trpký, pretože začínajú prevládať alkohol a kyseliny. Po nej nasleduje fáza tzv. zlomeného nápoja, ktorý má ostrejšiu chuť a vyšší obsah kvasných látok. Nakoniec má mladé víno už čistú konzistenciu a ustálenú chuť.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie