fbpx

Olupovanie laku môže nechtom ublížiť viac ako hryzenie. Nestrhávaš iba lak, ale aj niečo iné

Reklama
Hryzenie nechtov môže byť škodlivé. Zdroj: Freepik

Myslíš si, že sa o svoje ruky starostlivo staráš? Potom pozor na bezmyšlienkovité olupovanie laku z nechtov, ktoré ich môže dlhodobo poškodiť. Informujú novinky.cz.

Pri olupovaní laku z nechtov totiž nikdy nestrhneš iba samotný lak.

„Stretla som sa s klientkami, ktoré si myslia, že lúpu len lak, ale v skutočnosti lúpu kúsky svojho prirodzeného nechtu a nechávajú nechtové lôžko odkryté,“ vysvetľuje pre HuffPost manikérka Vanessa Sanchez McCulloughová.

Nielenže to môže byť bolestivé, ale obnažené nechtové lôžka môžu tiež spôsobiť, že nechty budú zraniteľnejšie voči okolitému prostrediu a môže dôjsť k ich ďalšiemu poškodeniu.

Keď nanesieš lak na nechty, priľne k horným vrstvám nechtových buniek, ktoré už môžu byť krehké a náchylné na lúpanie a odlupovanie.

„Keď je lak na nechty odstraňovaný, tieto vrchné vrstvy onychocytov (nechtových buniek) môžu byť spolu s ním tiež neúmyselne odstránené, takže necht má nerovný povrch a biele škvrny nazývané keratínové granulácie ,“ uvádza odborníčka.

Hoci granulácie keratínu nie sú zo svojej podstaty škodlivé, sú známkou dehydratácie a liečba môže vyžadovať pauzu od lakovania nechtov a ich finálnej úpravy.

A čo viac, strhávanie laku na nechty môže spôsobiť stav zvaný onycholýza, pri ktorom sa nechtová platnička oddelí od nechtového lôžka.

„Necht potom treba skrátiť, a než dorastie, ide o naozaj bolestivý proces,“ varuje Vanessa Sanchez McCulloughová.

Pri dlhodobom poškodzovaní nechtovej platničky môže dôjsť aj k jej stenčeniu. Stenčené nechty potom nemajú žiadnu štruktúru, takže sa ľahšie zachytia o ponožky, šaty, košele, prípadne vlasy.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie