fbpx

Ako čašníčka na Októberfeste: Folkloristi kritizujú ministerku Šimkovičovú v kroji

Reklama
Ministerka Martina Šimkovičová na festivale Východná. Zdroj: Instagram/ministerstvo_kultury.sk, Vladimír Linder

Brány festivalu Východná sa tento rok už zatvorili. Navštívilo ho 20 tisíc divákov. Medzi nimi bola aj ministerka kultúry Martina Šimkovičová, ktorá prišla v kroji. Folkloristi ju však skritizovali a na sociálnej sieti vyjadrili svoj názor. Informuje o tom web ta3.com.

„Folklórny festival Východná je srdcom nášho kultúrneho dedičstva a tento ročník opäť ukázal, že slovenský folklór má čo ponúknuť nielen nám, ale aj medzinárodnému publiku,“ povedala ministerka na festivale.

„Folklór je dušou nášho národa, zrkadlom našich koreňov a dedičstvom, ktoré musíme s láskou a hrdosťou odovzdávať ďalším generáciám,“ zdôrazňuje.

Rýchlokvasené národniarky

Samotní folkloristi ministerku kultúry verejne skritizovali.

Vyčítajú jej úpravy jej kroja, ktorý „asi nie je dosť dobrý a sexy“Sandále, ktoré mala obuté na platforme, sa podľa nich ku kroju nehodia. Folkloristom sa nepáčili ani rozpustené vlasy bez čepca či šatky.

Žena, ktorá má alebo mala manžela, deti a rodinu by podľa nich mala mať čepiec.

„Bolo dobrým zvykom byť na to všetko hrdá a tak si ženy s hrdosťou upravovali vlasy a nosili čepiec, či šatku. Kroj nie je LEN odev,“ píše facebooková stránka Slovenský folklór bez fejku.

“Štandardný problém týchto rýchlokvasených národniarok, pre ktoré je hon za mladosťou životným poslaním,“ vyjadrili ostro svoj názor folkloristi.

Ďalší komentujúci píše o hanbe.

„Hlavne obrovská hanba pre Folklórny festival Východná a ostatné folklórne festivaly, kde dovolia sa pretŕčať týmto politickým „vlastencom“, čo devastujú našu kultúru,“ píše v statuse.

Kroj z iných krajov

Folkloristi ale so svojím názorom na ministerku pokračovali aj druhýkrát. Nepáči sa im zneužívanie špecifického druhu oblečenia, akým je práve ľudový kroj. Podľa folkloristov si vyžaduje vnútorné a myšlienkové nastavenie nositeľa.

“Povrchnosť, účelovosť sa vedia rýchlo prezradiť, ako aj v posledných prípadoch navliekania sa do krojov kvôli kortešačkam či udržaniu sa pri moci alebo číslam sledovanosti bulvárov,“ napísali v príspevku o zástere, ktorá bola pôvodne z iného kraja ako kroj ministerky.

Zástera bola inšpirovaná bývalými samostatnými obcami Lamač, Devínska Nová Ves, Dúbravka alebo Zohor, Láb a blízke okolie. Kroj bol pravdepodobne kopaničiarsky a pochádzal z Myjavy.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie