fbpx

Orbán hasí krízu. Po škandále chce za prezidenta šéfa ústavného súdu

Reklama
Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán počas tlačovej konferencie po ich stretnutí na Úrade vlády SR. FOTO TASR - Martin Baumann

Maďarská vládnuca strana Fidesz navrhuje doterajšieho predsedu ústavného súdu Tamása Sulyoka ako kandidáta na budúceho prezidenta. Vo funkcii by mal nahradiť Katalin Novákovú, ktorá odstúpila na začiatku februára kvôli udeleniu kontroverznej milosti.

Dlhoročná spojenkyňa konzervatívneho premiéra Viktora Orbána oznámila svoju abdikáciu 10. februára po tom, čo sa dostala pod rastúci tlak, pretože udelila milosť mužovi odsúdenému za pomoc pri utajovaní sexuálneho zneužívania chovancov detského domova. Škandál vyvolal protesty, veľká demonštrácia sa konala v Budapešti aj minulý týždeň.

„Dnes, po starostlivej úvahe na schôdzi poslaneckého klubu, Máté Kocsis oznámil nomináciu Tamása Sulyoka, predsedu ústavného súdu, ako prezidentského kandidáta vládnej strany,“ uviedol hovorca.

Predseda parlamentu rozhodne, kedy parlament, v ktorom má Fidesz výraznú väčšinu, môže zvoliť Sulyoka do prevažne ceremoniálnej prezidentskej funkcie. Očakáva sa, že hlasovať sa bude budúci mesiac, napísala agentúra Reuters a dodal, že opozičné strany zatiaľ svojich kandidátov nenominovali.

Sulyok stojí na čele najvyššej súdnej inštancie v krajine od roku 2016. Toto postavenie získal s podporou zákonodarcov vládnucej strany.

Odstúpenie Novákovej bolo vzácnym neúspechom Orbána, ktorý je nepretržite pri moci od roku 2010.

Orbán už roky tvrdí, že chce chrániť deti. Kauza preto jeho stranu môže poškodiť. Jeho vláda v Maďarsku sa ale protestom nemusí cítiť ohrozená vzhľadom na to, že do parlamentných volieb v roku 2026 je ešte ďaleko.

Fidesz však dúfa v úspech v blížiacich sa voľbách do Európskeho parlamentu. V hre je aj júnové hlasovanie o starostovi Budapešti.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie