fbpx

Pellegrini chce pre Šefčoviča vyrokovať silné portfólio v eurokomisii

Reklama
Maroš Šefčovič a Peter Pellegrini. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák, Martin Baumann

Slovensko chce na samite EÚ vyrokovať silné portfólio pre Maroša Šefčoviča v budúcej Európskej komisii (EK). Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini na úvod mimoriadneho zasadnutia Európskej rady, ktorého cieľom je dohodnúť sa na najdôležitejších funkciách v inštitúciách EÚ.

Šéfovia vlád a štátov členských krajín EÚ sa v pondelok (17. 6.) podvečer zišli v Bruseli, aby s ohľadom na výsledky volieb do Európskeho parlamentu (EP) zo začiatku júna rozhodli o najdôležitejších funkciách. Čiže kto bude najbližších päť rokov predsedať EK, Európskej rade a kto bude riadiť zahraničnopolitické záležitosti Únie.

Slovensko na mimoriadnom samite zastupuje prezident Pellegrini namiesto premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ktorý rehabilituje po atentáte.

Pellegrini pred začatím rokovaní zdôraznil, že Slovensko bude počas nich konštruktívnym partnerom. Jeho prioritou, ktorú skoordinoval s premiérom Ficom, je, aby počas vyjednávaní presadil čo najlepšiu pozíciu pre slovenského eurokomisára Šefčoviča.

Ide podľa jeho slov o jedného z najskúsenejších a najdlhšie slúžiacich členov exekutívy EÚ.

„Chceme preňho vyrokovať čo najsilnejšie a najvplyvnejšie portfólio na najbližších päť rokov. Môj spôsob negociácie bude viesť k takejto taktike. Nie blokovať, ale žiadať pre Slovenskú republiku niečo za niečo. Je to úplne logické, myslím si,“ opísal situáciu.

Na otázku, o aký post by mohlo ísť, prezident spresnil, že určite sa pokúsi zachovať pre Šefčoviča funkciu podpredsedu EK a nejaké silné ekonomické portfólio.

Pripomenul tiež, že východná a stredná Európa je v EÚ podreprezentovaná čo sa týka dôležitých funkcií a že naposledy z tejto časti Európy bol predsedom Európskej rady súčasný poľský premiér Donald Tusk.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie