fbpx

Po viac ako jednom tisícročí smú Japonky medzi naháčov. Musia byť však úplne oblečené

Reklama
Japonci pri festivale nahých – hadaka matsuri. Zdroj: Twitter/@saatchi_gallery

Ženy v Japonsku sa po prvýkrát v histórii môžu zúčastniť tradičného obradu „hadaka matsuri“, takzvaného festivalu nahých. Sviatok, ktorý tento rok pripadá na 22. februára, má priniesť šťastie a odvrátiť smolu.

Každý rok vo februári sa tisíce nahých mužov stretnú v šintoistickej svätyni v Inazawe, kde na obrade odháňajú zlých duchov. Takzvaný festival nahých sa prvýkrát konal pred 1 250 rokmi a odvtedy bol ženám zakázaný. Teraz organizátori účasť 40 z nich povolili, uvádza The Guardian.

Pre ženy ale platia odlišné pravidlá. Na rozdiel od mužov, ktorí na sebe majú len bedrové rúcha v štýle sumo, budú úplne oblečené. Ich úlohou bude prinášať rituálne obete z bambusovej trávy. Finále festivalu, pri ktorom medzi sebou účastníci zápasia a snažia sa preniesť smolu na „vyvoleného“ tým, že sa ho dotknú, než bude stiahnutý do bezpečia svätyne, sa ženy zúčastniť nemôžu.

Ayaka Suzuki, ktorá sa za zrušenie neoficiálneho zákazu vstupu žien zasadzovala, oznámila, že sa festivalu chcela zúčastniť už ako dieťa. „Keby som bola chlapec, tak by som sa ho zúčastniť mohla,“ povedala. Dodala, že festival využije na modlitby za bezpečnosť svojej rodiny a za ľudí postihnutých nedávnym zemetrasením na polostrove Noto.

Väčšia angažovanosť alebo koniec

„Nahé“ festivaly sa konajú aj v iných japonských mestách. Organizátori týchto, ale aj iných podujatí sa pritom v posledných rokoch ocitajú pred dilemou, či ich sprístupniť väčšiemu okruhu záujemcov. Obávajú sa totiž, že vyľudňovanie vidieka a úbytok mužov môže akcia úplne ukončiť.

Tento mesiac sa ženy prvýkrát zúčastnili festivalu ohňa Kacube v prefektúre Šiga. Naopak, organizátori festivalu Somin-sai, ktorý sa tiež vyznačuje nahotou, minulý mesiac oznámili, že sa táto akcia bude tento rok konať naposledy. A to hlavne kvôli pokročilému veku miestnych mužov a nedostatku ľudí, ktorí by na akciu dohliadali.

Zatiaľ čo niektorí obnovený festival nahých uvítali ako skromný krok vpred čo sa týka rodovej rovnosti, iné oblasti tradičného života v Japonsku sú ženám stále zakázané. Ženy napríklad síce súťažia v amatérskom sumo, nemôžu ale bojovať profesionálne a majú zakázané vstúpiť na hlinené zápasisko.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie