fbpx

Podľa Ruska sa Ukrajina v záujme obnovenia mieru musí vzdať vstupu do EÚ a NATO

Reklama
KK45 Berlín - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poèas tlaèovej konferencie s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom 14. mája 2023 v Berlíne. Ide o vôbec prvú Zelenského návštevu v Nemecku od zaèiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022. FOTO TASR/AP Ukraine's President Volodymyr Zelenskyy adjusts his earpiece as he prepares to address a media conference at the chancellery in Berlin, Germany, Sunday, May 14, 2023. Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy arrived in Berlin early Sunday for talks with German leaders about further arms deliveries to help his country fend off the Russian invasion and rebuild what's been destroyed by more than a year of devastating conflict. (AP Photo/Matthias Schrader)

Zdroj foto: TASR

Rusko predložilo najmenej šesť podmienok na urovnanie vojnového konfliktu s Ukrajinou. Podľa námestníka ruského ministra zahraničných vecí Michaila Galuzina
sa Ukrajina v prvom rade bude musieť vzdať svojho vstupu do EÚ a NATO. Ukrajina tieto požiadavky odmietla a predložila svoje „protipodmienky“. Informovala o tom v sobotu stanica Rádio Sloboda (RFE/RL).

Galuzin v rozhovore pre ruskú štátnu tlačovú agentúru TASS ako podmienku pre nastolenie mieru uviedol, že Ukrajina musí prestať klásť odpor ruskej armáde a v záujme urovnania konfliktu s Ruskom musí odmietnuť dodávky západných zbraní.

Na dosiahnutie „komplexného, spravodlivého a trvalého“ mieru sa Ukrajina musí vzdať aj vstupu do NATO a Európskej únie, vrátiť sa k neutrálnemu statusu nezúčastnenej krajiny a uznať „novú územnú realitu, ktorá vznikla v dôsledku práva národov na sebaurčenie“.

Námestník šéfa ruskej diplomacie dodal, že ochrana práv po rusky hovoriacich občanov a národnostných menšín je tiež dôležitým prvkom na dosiahnutie mieru.

Status ruštiny ako štátneho jazyka musí byť zakotvený na legislatívnej úrovni, zdôraznil Galuzin s tým, že Ukrajina musí zaručiť rešpektovanie základných ľudských práv vrátane práva na slobodu vierovyznania.

Poradca vedúceho ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoľak v reakcii na Galuzinom formulované požiadavky Ruska uviedol, že „skôr potvrdzujú právnu i faktickú nesvojprávnosť ruského vedenia“.

Reálne sú preto podľa Podoľaka len „protipodmienky“ predkladané Ukrajinou.

Kyjev žiada okamžité stiahnutie všetkých ruských jednotiek z územia Ukrajiny. Od Moskvy tiež chce, aby uznala, že ZSSR sa rozpadol a postsovietske republiky majú plnú suverenitu. Trvá aj na vydaní vojnových zločincov a osôb, ktoré vyvolali vojnu voči Ukrajine.

Kyjev tiež podľa Podoľaka chce, aby na ruskom území bola vytýčená demilitarizovaná zóna. Žiada aj zníženie počtu rakiet dlhého doletu, ako aj na právne stanovený plán pre vojnové reparácie a odovzdanie zmrazených ruských aktív v iných krajinách v prospech Ukrajiny.

Podoľak tiež uviedol, že podľa Kyjeva by sa mala uskutočniť aj medzinárodná konferencia o kontrole ruského jadrového arzenálu.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie