fbpx

Podozrivý v prípade zmiznutia Maddie pôjde pred súd pre iné obvinenia

Reklama
Na snímke Christian B. (uprostred) prichádza na súd v nemeckom Brunswicku 16. februára 2024. Hlavný podozrivý v prípade dlhodobo nevyriešeného prípadu nezvestného britského dievčatka Madeleine Mcannovej sa v piatok v Nemecku postavil pred súd pre separátne obvinenia zo sexuálnych deliktov. Štyridsaťsedemročný nemecký občan, úradmi identifikovaný iba ako Christian B., bol v prípade Madelenie označený za podozrivého ešte v júni 2020. Išlo o prevratný pokrok vo vyšetrovaní najsledovanejšieho prípadu nezvestnej osoby v histórii. Na piatkovom dlho očakávanom pojednávaní sa odvtedy objaví na verejnosti prvýkrát. Bude čeliť obvineniam z troch znásilnení a dvoch prípadov sexuálneho zneužívania detí. Nemecká prokuratúra ho doposiaľ v súvislosti so zmiznutím Maddie neobžalovala, v októbri 2022 bol však obžalovaný v piatich separátnych bodoch za znásilnenie a sexuálne zneužívanie dieťaťa, ktorých sa mal dopustiť v Portugalsku v rokoch 2000 až 2017. FOTO TASR/AP

Hlavný podozrivý v prípade dlhodobo nevyriešeného prípadu nezvestného britského dievčatka Madeleine Mcannovej sa v piatok v Nemecku postaví pred súd pre separátne obvinenia zo sexuálnych deliktov. TASR informuje podľa agentúry AFP.

47-ročný nemecký občan, úradmi identifikovaný iba ako Christian B., bol v prípade Madelenie označený za podozrivého ešte v júni 2020. Išlo o prevratný pokrok vo vyšetrovaní najsledovanejšieho prípadu nezvestnej osoby v histórii.

Na piatkovom dlho očakávanom pojednávaní sa odvtedy objaví na verejnosti prvýkrát. Bude čeliť obvineniam z troch znásilnení a dvoch prípadov sexuálneho zneužívania detí. Nemecká prokuratúra ho doposiaľ v súvislosti so zmiznutím Maddie neobžalovala, v októbri 2022 bol však obžalovaný v piatich separátnych bodoch za znásilnenie a sexuálne zneužívanie dieťaťa, ktorých sa mal dopustiť v Portugalsku v rokoch 2000 až 2017.

Obvinenia sú priamym výsledkom vyšetrovania prípadu Maddie, uviedol pre AFP hovorca prokuratúry v nemeckom meste Braunschweig Christian Wolters.

Obžalovaný Christian B. si v Nemecku už medzičasom odpykáva väzenský trest za znásilnenie 72-ročnej americkej turistky z roku 2005, ku ktorému došlo v portugalskom letovisku Praia da Luz. Ide o rovnaký rezort, kde o dva roky neskôr zmizla malá Madeleine.

V prípade, že ho v aktuálnom procese súd uzná za vinného, hrozí mu väzenie od piatich do 15 rokov. V prípade oslobodenia sa z väzenia môže dostať na slobodu už v roku 2026.

Zmiznutie dievčaťa

V procese je naplánovaných dovedna 29 pojednávaní a očakáva sa, že potrvá približne štyri mesiace. Trojročná Madeleine McCannová zmizla z dovolenkového apartmánu svojich rodičov v letovisku Praia da Luz v portugalskom regióne Algarve v máji 2007. Jej rodiča v čase jej zmiznutia večerali v neďalekej reštaurácii.

Napriek rozsiahlemu medzinárodnému pátraniu a pozornosti svetových médií sa nepodarilo objaviť stopu po Maddie a z jej zmiznutia nebol nikto obvinený.

Nemecká prokuratúra uviedla, že má „konkrétne dôkazy“ o tom, že je Madeleine mŕtva, v prípade však odvtedy nedošlo k žiadnemu výraznejšiemu zlomu.

Proces odložili o týždeň

K prerušeniu malo dôjsť pre sporné príspevky členky poroty, ktoré zverejňovala na sociálnych sieťach. V nich podľa právneho zástupcu obhajoby opakovane vyzývala na smrť bývalého brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara.

Prokurátori súhlasili s návrhom na odvolanie porotkyne a teraz zvážia, či ju začnú vyšetrovať v súvislosti s príspevkami.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie