fbpx

Politici schválili nový medzinárodný deň, u ľudí vyvoval kritiku

Reklama
Na fotografii Bosnianskosrbský prezident Milorad Dodik, ktorý odmieta tvrdenia o genocíde. Zdroj: TASR/ AP.

Valné zhromaždenie OSN vo štvrtok schválilo oslavovanie nového medzinárodného dňa. Tento sviatok pripadne na 11.7., bude venovaný medzinárodnej pamiatke genocídy v Srebrenici v roku 1995. Návrh sa nestretol s úspechom, vyvolal kritiku Srbska a neuspel ani v radoch bosnianskych Srbov, informuje The hill.

Srbi tento krok vehementne odmietajú a obávajú sa, že ich všetkých označia za „genocídnych“ podporovateľov masového zabíjania.

Hlasovanie na 193-člennom Valnom zhromaždení bolo absolútne jednoznačné. Skončilo pomerom 84:19, pričom 68 krajín sa ho zdržalo. Je to  odrazom obáv mnohých krajín z vplyvu hlasovania na úsilie o zmierenie v  rozdelenej Bosne. Srbský prezident Aleksandar Vučič vo štvrtok upozornil, že schválenie tejto rezolúcie otvorí staré rany a vytvorí totálny politický zmätok.

Nový Čas píše, že vraždenie v Srebrenici bolo vyvrcholením vojny v Bosne v rokoch 1992-95, ktorá vypukla po rozpade vtedajšej Juhoslávie a rozpútala nacionalistické vášne. Územné ambície v Bosne postavili tamojších Srbov proti dvom ďalším dominantným etnikám – Chorvátom a Moslimom.

Srbsko aj bosnianski Srbi popierajú, že by v Srebrenici došlo ku genocíde viac ako 8000 bosnianskych Moslimov, hoci to potvrdili dva súdy OSN. Rovnaký postoj zastáva aj pravoslávna cirkev v Srbsku, ktorá vraždenie v Srebrenici označuje za „zločin veľkého rozsahu“.

Menachem Rosensaft, syn ľudí, ktorí prežili holokaust, profesor na Cornell Law School, povedal, že určenie 11. júla za oficiálny deň spomienky na genocídu v Srebrenici „je morálne a podľa neho právne označenie“.

Zabití moslimskí Bosniaci si zaslúžia, aby sa ich smrť a spôsob ich smrti pripomenuli. Srebrenica mala byť bezpečnou oblasťou, no holandskí mierotvorcovia OSN ju opustili. Nechali tam Bosniakov, ktorí hľadali úkryt, aby boli zavraždení pod dohľadom OSN, “ povedal Rosensaft.

,,Hlasovanie je nespravodlivé voči Izraelu“

Richard Gowan, riaditeľ Medzinárodnej krízovej skupiny OSN, označil načasovanie hlasovania za „nespravodlivé vzhľadom na to, že Izrael v Gaze vedie genocídu, “ hlasovanie bude podľa neho príležitosťou pre ďalšie politické divadlo.

„Očakávam, že Rusko a Čína sa budú veľmi dobre pýtať, prečo sa americké a európske vlády sústreďujú na masaker v 90. rokoch, a nie na dnešné zabíjanie v Gaze,“ dodal riaditeľ.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie