fbpx

Poľsko dostalo prvé raketomety HIMARS z USA

Reklama

Zdroj foto: wikipedia.org

Do Poľska dorazila prvá časť dodávky salvových raketometov HIMARS z USA. Ide o súčasť snáh o modernizáciu poľských ozbrojených síl súvisiacich s vojnou na susednej Ukrajine. Na slávnostnom prevzatí nových raketometov na leteckej základni vo Varšave sa v pondelok zúčastnil poľský minister obrany Mariusz Blaszczak a predstavitelia poľskej armády.

Blaszczak pripomenul, že americké raketomety HIMARS sa v súčasnosti dobre osvedčujú v bojoch na Ukrajine. Varšava si chce podľa neho celkovo zaobstarať približne 500 raketových delostreleckých systémov.

„Sledujeme vývoj na Ukrajine a vieme, že delostrelectvo zohráva v tejto vojne kľúčovú úlohu, v odrážaní ruskej invázie,“ povedal šéf poľského rezortu obrany.

Novododané raketomety HIMARS dostane prvá delostrelecká brigáda poľskej armády dislokovaná na severovýchode Poľska. „Ich úlohou bude odstrašenie (potenciálneho) agresora a posilnenie poľských ozbrojených síl na východe krajiny a na východnom krídle NATO,“ dodal Blaszczak.

V meste Toruň v strednom Poľsku okrem toho vznikne „HIMARS akadémia“, ktorá bude poskytovať logistické a servisné služby a výcvik. Absolvovať ho budú môcť aj vojaci z iných členských krajín NATO, ktoré si chcú tiež zaobstarať systémy HIMARS.

Poľsko na základe kontraktu z roku 2019 kúpilo 18 bojových systémov HIMARS a dva takéto raketomety určené na výcvik spolu so strelivom a ďalším vybavením. Hodnota kontraktu je približne 414 miliónov dolárov.

Poľsko aktuálne vynakladá miliardy dolárov na získanie zbraní – najmä z USA a Južnej Kórey – s cieľom modernizovať svoje ozbrojené sily, pripomína AP.

Niektoré z týchto nových zbraní nahradia staršiu vojenskú techniku, ktorú Poľsko poskytlo alebo ešte poskytne Ukrajine. Patria tam aj stíhačky MiG-29 sovietskej výroby.

Poľsko minulý rok získalo niekoľko batérií amerického systému protivzdušnej obrany Patriot a ďalšie by mali do krajiny doručiť ešte tento rok. Varšava od USA takisto získala tanky Abrams a kúpila stíhačky F-35. Z Južnej Kórey zase získala delostrelecké húfnice.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie