fbpx

Poľsko nesúhlasí s návrhom na rozdeľovanie migrantov v EÚ

Reklama
Na snímke po¾ský prezident Andrzej Duda poèas tlaèovej konferencie s prezidentkou SR Zuzanou Èaputovou 11. mája 2022 v Prezidentskom paláci v Bratislave. FOTO TASR - Jaroslav Novák

Zdroj foto: TASR

Poľsko bude rázne proti akýmkoľvek mechanizmom vynúteného rozdeleľovania migrantov v Európskej únii. Uviedol to hovorca poľskej vlády Piotr Müller v piatok v reakcii na návrh EÚ, ktorý má členským krajinám na juhu Európy pomôcť riešiť situáciu s migráciou. 

Európska komisia (EK) v stredu navrhla, aby krajiny, ktoré odmietnu prijať presunutých migrantov, platili 22.000 eur za každého z nich, pripomína PAP.

„Postoj našej vlády sa v tomto nezmenil,“ povedal Müller. „Sme presvedčení, že by nemali existovať mechanizmy núteného rozdelenia a budeme veľmi rázne proti,“ dodal. Návrh týchto opatrení kritizovali aj Chorvátsko, Maďarsko a SR, píše PAP s odvolaním sa na svoje zdroje.

Poľský minister vnútra Mariusz Kamiňski vo štvrtok uviedol, že jeho krajina nesúhlasí a nebude súhlasiť s vynúteným presunom migrantov do Poľska. Poľský premiér Mateusz Morawiecki v piatok potvrdil takýto postoj. Poľsko podľa jeho slov poskytuje svojim partnerom rôzne formy pomoci, najmä na juhu Európy.

Hovorkyňa EK Anitta Hipperová pre PAP v piatok uviedla, že komisia navrhla systém povinnej solidarity. Členské krajiny si budú môcť vybrať, ktoré opatrenia v oblasti solidarity si vyberú – presun migrantov, finančnú alebo operačnú podporu. Veľvyslanci členských krajín pri EÚ mali o tomto návrhu v piatok rokovať.

Na základe návrhu EK majú približne 30.000 migrantov presunúť z južnej Európy do ďalších krajín. Tento počet by sa mohol zvýšiť na 120.000.

Poľsko a ďalšie krajiny sa už v roku 2015 odmietli pripojiť k mechanizmu EÚ na prerozdelenie migrantov. Európska komisia voči týmto krajinám podnikla právne kroky, pripomína PAP.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie