fbpx

Poľsko zastaví nákladnú dopravu cez hranicu s Bieloruskom a zavedie sankcie

Reklama
Na snímke kamióny parkujú pred hranièným priechodom s Ukrajinou vo Vyšnom Nemeckom 28. marca 2020. V dôsledku šírenia nového koronavírusu sa ukrajinská štátna hranica uzavrela, a to aj pre Ukrajincov, ktorí sa do 27. marca nevrátili do vlasti. V sobotu ráno ešte mohli poslední Ukrajinci prejs pešo štátnu hranicu. FOTO TASR - Roman Hanc

Zdroj foto: TASR

Poľské ministerstvo vnútra v piatok oznámilo zatvorenie hranice Poľska s Bieloruskom pre ruské a bieloruské nákladné vozidlá až do odvolania. Dôvodom je, že bieloruský najvyšší súd potvrdil osem rokov väzenia pre bielorusko-poľského aktivistu a novinára Andrzeja Poczobuta (49). Varšava tiež uvalí sankcie na stovky „zástupcov bieloruského režimu“ prezidenta Alexandra Lukašenka. 

Návrh dekrétu oprávňujúceho zatvoriť hranicu zverejnili vo vládnom legislatívnom centre.

Poľský minister vnútra Mariusz Kamiňski predtým označil rozhodnutie bieloruského súdu za „kruté“. Najvyšší súd v Minsku totiž odmietol Poczobutovo odvolanie proti rozsudku. Poczobut ako novinár písal o Lukašenkovom režime a je aj lídrom poľskej menšiny v Bielorusku.

Vo februári ho v závere súdneho procesu uznali za vinného z „úmyselných činov zameraných na podnecovanie nepriateľstva a nenávisti z národných, náboženských a spoločenských dôvodov“. Tento súdny proces bol všeobecne pokladaný za zmanipulovaný a nespravodlivý.

V Bielorusku známy novinár je dlhoročným dopisovateľom poľského denníka Gazeta Wyborcza a aj aktivistom za práva poľskej menšiny v krajine. Pred zadržaním pracoval pre Zväz Poliakov v Bielorusku (ZPB), ktorý bieloruské úrady postavili mimo zákona.

Zatkli ho v marci 2021 pre obvinenia z „podnecovania nenávisti proti náboženským základom a národným záujmom (krajiny) a z ospravedlňovania nacizmu“. Súdny proces prebiehajúci za zatvorenými dverami sa začal 16. januára.

Poczobut je medzinárodne uznaný ako politický väzeň. Poľsko a ďalšie krajiny opakovane vyzývajú na jeho prepustenie.

Verdikt vyniesli v čase, keď bieloruský režim podľa opozičných skupín sprísňuje kontrolu nad krajinou a robí to cez masové zatýkania a čistky.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie