fbpx

Pre ruskú vojnu na Ukrajine trpí a zomiera nepomerne veľa starších ľudí

Reklama
KK30 Belgorod - Na snímke poškodené domy v Belgorodskej oblasti na juhozápade Ruska v v utorok 23. mája 2023. Ruská Belgorodská oblas hranièiaca s Ukrajinou sa v noci na stredu stala terèom poèetných útokov dronmi, uviedol v stredu jej gubernátor Viaèeslav Gladkov. V Belgorodskej oblasti od pondelka prebiehali boje po tom, èo tam z územia Ukrajiny prenikli ozbrojenci. Britská vojenská rozviedka vo svojej zvodke z utorka píše, že zatia¾ nie je možné presne urèi, aké diverzné skupiny prenikli z Ukrajiny na ruské územie. FOTO TASR/AP This handout photo released by Belgorod region governor Vyacheslav Gladkov's telegram channel on Tuesday, May 23, 2023, shows damaged houses in Russia's western Belgorod region on Tuesday, May 23, 2023. Russian troops and security forces fought for a second day Tuesday against an alleged cross-border raid that Moscow blamed on Ukrainian military saboteurs but which Kyiv portrayed as an uprising against the Kremlin by Russian partisans. Vyacheslav Gladkov, governor of the Belgorod region on the Ukraine border, said forces continued to sweep the rural area around the town of Graivoron, where the alleged attack on Monday took place. (Belgorod region governor Vyacheslav Gladkov telegram channel via AP)
Zdroj foto: TASR

Nepomerne veľký počet ľudí vo vyššom veku trpel a zomieral v prvom roku od začiatku ruskej vojenskej ofenzívy na Ukrajine. Niektorí zahynuli preto, lebo si nedokázali zadovážiť potrebné lieky či nemohli opustiť pivnice, v ktorých sa ukrývali pred útokmi, vyplýva zo správy Organizácie Spojených národov (OSN), ktorú zverejnili v stredu.

Správu zostavili agentúry OSN zamerané na monitorovanie ľudských práv. Uvádza sa v nej, že zhruba jedna tretina civilistov, ktorí zahynuli v prvom roku vojny – teda 1346 zo 4187 zdokumentovaných obetí – bola vo veku nad 60 rokov.

Zo záverov OSN podľa agentúry Reuters vyplýva, že starší ľudia boli obzvlášť ťažko postihnutí výpadkami elektriny, ku ktorým na Ukrajine dochádzalo od októbra 2022 v dôsledku ruských útokov na kritickú infraštruktúru. Mnohí napríklad zostali uviaznutí vo svojich bytoch na horných poschodiach bytoviek, v ktorých v dôsledku výpadku prúdu nefungovali výťahy.

Ďalší boli evakuovaní len veľmi narýchlo, v niektorých prípadoch len odvezení na fúrikoch, keďže nebol čas vziať aj pomôcky, ktoré im pomáhali v pohybe. Mnohí boli aj ponechaní napospas osudu, uvádza sa v správe.

Rusko opakovane popiera, že zámerne cieli na civilistov a civilnú infraštruktúru na Ukrajine, píše The Guardian. OSN od začiatku ruskej invázie vo februári 2022 zaznamenala na územiach pod kontrolou ukrajinskej vlády najmenej 18.500 mŕtvych alebo zranených, z toho viac než 6600 obetí na životoch.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie