fbpx

Pred 22 rokmi muža zasypala lavína, až teraz jeho telo objavil horolezec

Reklama
Pred dvadsiatimi dvoma rokmi lavína pochovala amerického horolezca Billa Stampfla, keď sa dostal na jeden z najvyšších vrcholov v Andách. Foto: X/@jjauthor, @iloveconverts

Pred dvadsiatimi dvoma rokmi lavína pochovala amerického horolezca Billa Stampfla, keď sa dostal na jeden z najvyšších vrcholov v Andách.

Jeho rodina vedela, že je len malá nádej, že ho nájde živého, či dokonca nájde jeho mŕtvolu v hustých snehových poliach a mrazivých ľadových príkrovoch, ktoré pokrývajú 6 700 metrov vysoký vrchol Huascaran.

Bol to šok

Ako píše portál AP news, v júni však Stampflovmu synovi zavolal cudzinec, ktorý povedal, že narazil na horolezcovo zamrznuté a takmer neporušené telo, keď sám vystúpil na Huascaran.

„Bolo to tak mimo ľavého poľa. Neustále hovoríme o mojom otcovi, myslíme na neho,“ povedal Joseph Stampfl. „Nikdy si ani len nepomyslíš, že dostaneš ten hovor.“

O novinku sa potom podelil so svojou rodinou. „Bol to šok,“ povedala Jennifer Stampfl, dcéra horolezca. „Keď dostaneš ten telefonát, že ho našli, tvoje srdce zastane. Najprv nevieš, ako sa máš presne cítiť.“

V utorok polícia v Peru uviedla, že vylovila Stampflovo telo z hory, kde ho v roku 2002 zasypala lavína, keď ako 58-ročný liezol s dvoma priateľmi, ktorí tiež zahynuli.

Otec je súčasťou hory

Skupina policajtov a horských vodcov položila Stampflovo telo na nosidlá, prikryla ho oranžovou plachtou a pomaly ho znášala dolu ľadovou horou. Telo bolo nájdené v nadmorskej výške 5 200 metrov, čo je asi deväťhodinová túra z jedného z táborov, kde sa horolezci zastavujú, keď zdolávajú strmý vrchol Huascaran.

Jennifer Stampflová uviedla, že rodina plánuje premiestniť telo do pohrebného ústavu v hlavnom meste Peru, Lime, kde môže byť spopolnené a jeho popol repatriovaný. „Už 22 rokov sme si v duchu hovorili: ‚Takto to je. Otec je súčasťou hory a nikdy sa nevráti domov,“ povedala.

Polícia uviedla, že Stampflovo telo a oblečenie boli zachované ľadom a mrazom. Jeho vodičský preukaz sa našiel v bedrovom vrecku. Hovorí sa, že bol obyvateľom Chino v kalifornskom okrese San Bernardino.

Úsilie získať Stampflove pozostatky sa začalo minulý týždeň po tom, čo americký horolezec narazil na zamrznuté telo pri ceste na vrchol Huascaran. Horolezec otvoril vrecko a prečítal si meno na vodičskom preukaze. Zavolal Stampflovým príbuzným, ktorí sa potom spojili s miestnymi horskými vodcami.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie