Myslí si, že ÚS mohol pri rozhodnutí viac špecifikovať problematické paragrafy a nie „en bloc“ pozastaviť celý článok, ktorý zahŕňa všetky úpravy v Trestnom zákone. Pýta sa, či sa tak pre krátkosť času neublížilo aj dobrým riešeniam. „Najdôležitejší moment nás ešte čaká, keď sa odborníci a ústavní právnici budú pozerať na to zdôvodnenie,“ dodal.
Šéf parlamentu očakával rokovanie ÚS v „štandardnejších režimoch“. Podľa vlastných slov vníma taktiku z hľadiska dátumu a času rozhodnutia ÚS. Poukázal na lehoty na zverejnenie rozhodnutia v zbierke zákonov.
Zároveň uviedol, že novelu Trestného zákona už poslali z NR SR na ministerstvo spravodlivosti na zverejnenie. Dodal, že rezort má stanovené lehoty pri zverejňovaní zákonov, ktoré musí dodržať. Pripomenul tiež, že nepozastavené časti novely majú nadobudnúť účinnosť od 15. marca. „Neviem, či teraz bude niekto robiť nejaké rošády,“ podotkol.
Žilinka rešpektuje rozhodnutie o pozastavení účinnosti trestných kódexov
Generálny prokurátor Maroš Žilinka rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR v súvislosti s pozastavením účinnosti trestných kódexov. Informoval o tom na sociálnej sieti.
„Na implementáciu zákonov súvisiacich so zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry sa orgány prokuratúry intenzívne pripravujú a ku dňu nadobudnutia ich účinnosti bude táto zmena vykonaná,“ povedal Žilinka. Doplnil, že po realizácii zmien bude verejnosť informovaná o komplexných opatreniach prijatých na zabezpečenie plnenia úloh prokuratúry.
Ústavný súd pozastavil účinnosť časti novely trestných kódexov. Pozastavenie sa týka všetkých schválených zmien v Trestnom zákone, zákone o trestnej zodpovednosti právnických osôb a niektorých paragrafov Trestného poriadku.
Vyplýva to z rozhodnutia zo stredajšieho (28. 2.) neverejného zasadnutia pléna ÚS. ÚS zároveň prijal návrhy prezidentky SR Zuzany Čaputovej a opozičných strán na posúdenie ústavnosti novely na ďalšie konanie. Návrhom na pozastavenie účinnosti vo zvyšnej časti vrátane rušenia ÚŠP súd nevyhovel.
Novela Trestného zákona prijatá v decembri vládnou koalíciou mala nadobudnúť účinnosť 15. marca. Pozastavenie účinnosti v prípade Trestného poriadku sa týka ustanovenia o zavedení procesného pravidla, podľa ktorého majú orgány činné v trestnom konaní a súd možnosť použiť dôkaz získaný nezákonným spôsobom v prípade, ak sa použije iba v prospech obvineného.
Ďalšia pozastavená časť sa týka predĺženia lehoty na podanie dovolania v neprospech obvineného zo šiestich mesiacov na tri roky. K uzneseniu a jeho odôvodneniu pripojili odlišné stanovisko ústavní sudcovia Peter Straka a Robert Šorl.