Prezidentka telefonovala so Zelenským, Ukrajine zablahoželala k pokroku smerom k EÚ

Zdroj: FOTO TASR/Jaroslav Novák, AP

Prezidentka SR Zuzana Čaputová telefonovala s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Podľa jej vyjadrenia na sociálnej sieti X hovorili spolu o eurointegračných snahách Ukrajiny, podpore Slovenska Ukrajine a tiež o bilaterálnej spolupráci, informuje TASR.

„Zablahoželala som jemu aj ukrajinským občanom k pokroku smerom k EÚ a vyjadrila som sa aj k rozhodnutiu Európskej komisie o začatí prístupových rozhovorov,“ napísala Čaputová po telefonáte so Zelenským.

Európska komisia pred týždňom vo svojej správe napriek určitým výhradám odporučila členským štátom otvorenie prístupových rokovaní s Ukrajinou.

Zelenskyj sa podľa vlastného vyjadrenia na X poďakoval slovenskej prezidentke za „uznanie pokroku Ukrajiny smerom k začatiu prístupových rozhovorov s EÚ“.

Ocenil aj podporu Slovenska pre jeho mierový plán vrátane účasti na treťom rokovaní brannobezpečnostných poradcov hláv štátov a premiérov o mieri na Ukrajine, ktoré sa konalo na Malte koncom októbra. Slovensko tam zastupovala Čaputovej poradkyňa pre zahraničnú politiku Jana Kobzová a tiež zástupca ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Podľa Zelenského s Čaputovou hovorili aj o problémoch Ukrajiny s energetickou bezpečnosťou a o pokračovaní slovensko-ukrajinskej hospodárskej spolupráce.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie